Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. júl 2024, štvrtok
 

Na bratislavskom letisku pristál nový letecký vládny špeciál

14. 06. 2016

airbus-ilustr

Lietadlo by malo prepravovať nielen vládne delegácie, ale v prípade potreby aj zranených občanov Slovenska zo zahraničia späť domov. Stroj v hodnote 42 miliónov eur priletel do Bratislavy z Ostravy, kde dostal nový náter v slovenských farbách. Nahradí už zastarané lietadlo ruskej výroby Tu-154 M. Na brífingu o tom v utorok 14. júna 2016 o tom informoval minister vnútra Robert Kaliňák.

Je tam prezidentská kajuta, je tam priestor pre sprevádzajúcu delegáciu, priestor pre novinárov, v prípade potreby sa môže lietadlo v časti zmeniť na evakuačnú časť, kedy sa zdvojnásobí jeho kapacita, alebo sa použije medicínska paluba, ktorá predstavuje päť medicínskych lôžok pre stredne a ťažko ranených pacientov. Čiže môžeme po prvýkrát prevážať aj zranených slovenských občanov späť do vlasti,“ opísal možnosti lietadla minister.

Ministerstvo vnútra v krátkom čase uzatvorí kontrakt na nákup nových lietadiel
Podľa jeho slov Slovensko kúpilo lietadlo, ktoré síce nie je nové, ale má veľmi dobrý pomer medzi cenou a výkonom. Jeho spotreba by mala byť navyše výrazne nižšia, ako tomu bolo pri doterajších ruských strojoch Tu-154 M.

MInister vnútra Robert Kaliňák v interiéri nového vládneho špeciálu
Lietadlo má mať dolet okolo 9000 km, takže je možné sa ním dostať aj na východné pobrežie Spojených štátov amerických. Tento stroj má nalietaných 4400 hodín a 1300 pristátí. Vyrobený bol v roku 2005 a do prevádzky vstúpil o rok neskôr.

Kokpit airbusu
Podľa šéfa rezortu vnútra sa lietadlo budúci rok podrobí generálnej oprave a môže lietať ešte aj 30 rokov.

Letušky Leteckého útvaru MV SR v novom airbuse
Slovensko taktiež plánuje kúpiť za zhruba päť miliónov eur dva menšie stroje Fokker 100. „Nie je ešte úplne uzavretá zmluva, ale vyzerá to tak, že v priebehu septembra by mohol prísť prvý. Teda ak sa zmluva uzavrie a ak bude správne opravený," dodal Robert Kaliňák. O zámere uzatvoriť kontrakt na nákup nových lietadiel informovalo ministerstvo vnútra začiatkom mája 2016.

Vládny špeciál Airbus A319-115 CJ

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz