Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. október 2024, nedeľa
 

Na čo si dať pozor v Českej republike

24. 07. 2013

znak PZ SR

Vodiči, ktorí pôjdu k našim susedom, by si mali zvoliť vhodnú trasu a sledovať dopravné informácie. Za zmienku stojí rekonštrukcia diaľnice D1, preto treba počítať s obmedzeniami.  

Dopravné predpisy vzťahujúce sa na premávku na pozemných komunikáciách sú veľmi podobné tak na Slovensku ako aj v Českej republike. Vodiči sa preto pri cestovaní naprieč krajinou našich susedov nemusia obávať veľkých rozdielov. Ak ovládajú dopravné predpisy našej krajiny, s ľahkosťou sa môžu vydať na cestu naprieč krajinou našich západných susedov.

Tak ako aj na Slovensku, aj v Českej republike platí nulová tolerancia alkoholu i návykových látok. Taktiež platí celodenné svietenie, to je výhodou najmä pri predbiehaní vozidiel a zvyšuje sa tým bezpečnosť na cestách. Českí kolegovia netolerujú telefonovanie za volantom, odporúčajú zastaviť na vhodnom mieste a v pokoji telefonát vybaviť.

Keďže v letnom období cestujú na dovolenku vo veľkej miere rodiny s deťmi, treba myslieť na ich dostatočnú bezpečnosť. Na to slúžia detské autosedačky. V autosedačke musia byť pripútané deti s hmotnosťou do 36 kg a do 150 cm. Osoby vo vozidle musia byť pripútané bezpečnostným pásom.

Ak pri dopravnej nehode dôjde k zraneniu (aj ľahkému), alebo k usmrteniu, treba zavolať políciu. Taktiež v prípade, že vznikne škoda na vozidlách vyššia ako 100 tisíc Kč (cca 3.850 eur), ďalej ak sa poškodí majetok tretej osoby (napríklad na zaparkovanom vozidle). Ak sa poškodí pozemná komunikácia či dopravné značky, zvodidlá, dôjde k úniku pohonných hmôt a podobne. Ak nie je potrebné volať na miesto políciu, českí kolegovia odporúčajú vyplniť „euroformulár“, teda záznam o dopravnej nehode. Ten je dobré mať vždy v aute, aby bol v prípade potreby po ruke. Ak je mimo obce potrebné núdzové státie, vodič musí mať pri opustení vozidla na sebe reflexnú vestu. Výstražný trojuholník sa umiestňuje minimálne 50 m, na diaľnici minimálne 100 m za vozidlom tak, aby bol pre prichádzajúcich vodičov včas a zreteľne viditeľný. V obci to môže byť za určitých okolností aj menej.

Najvyššia povolená rýchlosť jazdy je rovnako ako na Slovensku 130 km/h na diaľnici, 90 km/h mimo obce a v obci 50 km/h. V obytnej a pešej zóne sa smie jazdiť maximálne 20 km/h a mimoriadne opatrne. V prípade potreby sú aj v Českej republike k dispozícii tiesňové linky 112, polícia 158, hasiči 150 a záchranná služba 155. Veľkou výhodou je podobnosť jazyka, čím  odpadá jazyková bariéra a veľmi ochotní domáci radi poradia i pomôžu.

Pozor na šikovných českých vreckárov!

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz