Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. júl 2024, štvrtok
 

Na podujatiach k Svetovému dňu utečencov nechýbali ani zástupcovia migračného úradu

20. 06. 2016

dazdnik-utecenci

Aj v tomto roku si 20. júna pripomíname Medzinárodný deň utečencov, pripomíname si osudy ľudí, ktorí boli z vážnych dôvodov nútení opustiť svoje domovy, prišli o všetky väzby a museli si vybudovať nový život v inej krajine. Od roku 2000 je 20. jún Svetovým dňom utečencov (World Refugee Day), ktorý nám taktiež pripomína, že napriek obrovskému úsiliu a pokroku, ktorý medzinárodné spoločenstvo dosiahlo od roku 1951, kedy bol prijatý Dohovor OSN o právnom postavení utečenca, ich problémy naďalej zostávajú často nevyriešené.

Pri tejto príležitosti Slovenská humanitná rada spolu s Nadáciou Milana Šimečku a Alianciou Stará Tržnica v spolupráci s mnohými ďalšími organizáciami a iniciatívami v nedeľu 19. júna 2016 zorganizovali v Bratislave už tradičnú Nedeľnú Parádu. Súčasťou programu bol aj dáždnikový pochod ulicami Starého mesta na podporu utečencov. Otvorený dáždnik je symbolom prístrešia.

Tradičný dáždnikový pochod na podporu utečencov ulicami Bratislavy

Na podujatí nechýbali ani zástupcovia Migračného úradu MV SR. Záujemcovia o problémy utečencov sa pýtali najmä na to, ako štát eliminuje bezpečnostné a zdravotné riziká pri prijímaní utečencov. Zástupkyne migračného úradu podrobne objasňovali priebeh povinných zdravotných vyšetrení, ako aj bezpečnostných previerok, ktoré sa začínajú vykonávať ihneď po príchode osoby do záchytného tábora v Humennom.

Zástupkyne migračného úradu odpovedali na všetky otázky o pobyte utečencov v SR

Verejnosť zaujali tiež ukážky obsahu hygienického balíčka, ktorý žiadatelia o azyl dostávajú v azylových zariadeniach raz za mesiac: ide o najzákladnejšie hygienické potreby. Dámy z migračného úradu vysvetľovali, že utečenci dostávajú tiež vreckové vo výške 0,40 € na deň pre dospelú osobu a 0,27 € pre neplnoletú osobu. Zámerom bolo dostať na pravú mieru informácie, ktoré sa často medzi verejnosťou šíria ohľadom pobytu utečencov v SR.

Hygienický balíček pre mužov i ženy obsahuje naozaj len základné potreby

Dlhodobou snahou migračného úradu je zvyšovanie povedomia o utečencoch v SR formou rôznych podujatí na školách, festivaloch, či rôznych iných kultúrnych akciách. Migračný úrad sa zameriava najmä na vzdelávanie verejnosti o povinnosti SR dodržiavať medzinárodné záväzky v oblasti azylu, informovanie verejnosti o azylovej procedúre, ktorá v SR spĺňa všetky medzinárodné záväzky a je zárukou, že všetky osoby, ktoré touto procedúrou prejdú, nebudú pre SR predstavovať zdravotné a ani bezpečnostné riziká.

Utečenci

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz