Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Na predsedu vlády Roberta Fica bol spáchaný atentát

15. 05. 2024

paragraf

Na predsedu vládu Roberta Fica bol v stredu 15. mája 2024 popoludní v Handlovej spáchaný atentát krátko po skončení výjazdového rokovania kabinetu. Páchateľ vystrelil päť výstrelov, premiér je v kritickom stave. Uviedol to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Podľa prvých informácií išlo podľa ministra o jasne politicky motivovaný čin. Rozhodnutie o tomto čine prišlo podľa neho krátko po prezidentských voľbách. Potvrdil, že páchateľom bol 71-ročný muž z Levíc.

Premiér utrpel vážnu polytraumu po niekoľkých strelných poraneniach a jeho zdravotný stav je kritický. Okolo 20.00 h ho stále operovali. Do nemocnice v Banskej Bystrici ho dopravili vrtuľníkom.

Minister priblížil, že vyšetrovanie naďalej prebieha. "Robíme všetko, aby sme tento ohavný čin vyšetrili," vyhlásil. Bude apelovať na zvolanie Bezpečnostnej rady SR.
Matúš Šutaj Eštok zároveň vyzval na zastavenie šírenia politicky motivovanej nenávisti v spoločnosti a agresie voči politickým oponentom. "Nech nie je odpoveďou nenávisť, nech sa tu nejdeme pozabíjať len preto, že máme odlišný názor," zdôraznil minister. Vyhlásil, že streda je najsmutnejším dňom pre demokraciu na Slovensku v jeho novodobej histórii.

Atentát na predsedu vlády je podľa neho útokom na demokraciu a demokratické zriadenie republiky. Upozornil, že orgány činné v trestnom konaní  budú konať a ani jeden zo skutkov, ktoré navádzajú a schvaľujú tento nenávistný čin, neostane nepotrestaný.

Minister informoval, že OČTK a Policajný zbor urobili všetko preto, aby zabezpečili ochranu ústavných činiteľov, ako aj poslancov Národnej rady SR. V najbližších dňoch bude zabezpečená ochrana všetkých ústavných činiteľov. Takisto bude posilnená aj policajná ochrana viacerých médií, ale aj viacerých predstaviteľov opozície, "pretože z toho, čo sa rozpútalo, sa stala dnes búrka". Matúš Šutaj Eštok doplnil, že urobia všetko preto, aby bezpečnosť ľudí na Slovensku bola garantovaná a chránená.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka avizoval, že orgány činné v trestnom konaní budú na streľbu na premiéra nekompromisne reagovať.

Útok na premiéra odsúdili vrcholní predstavitelia štátu, politici naprieč politickým spektrom, predstavitelia samospráv, cirkví, justície či neziskového sektora. Prezidentka SR Zuzana Čaputová označila útok na premiéra za útok na demokraciu. Za bezprecedentné ohrozenie demokracie ho považuje aj zvolený prezident SR Peter Pellegrini.

Útok odsúdili nielen predstavitelia susedných štátov, ale aj európski i svetoví lídri vrátane predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, amerického prezidenta Joea Bidena a ruského prezidenta Vladimira Putina.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz