Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

Na Salzburskom fóre v Slovinsku sa hovorilo aj o financovaní Europolu a o migrácii

30. 05. 2019

salzburg-forum-mapa

Aktuálny návrh rozpočtu Európskeho policajného úradu /Europol/  nielenže neumožní držať krok s viacerými aktuálnymi výzvami, ale dokonca by ohrozil jeho fungovanie. Mohlo by tak dôjsť aj k citeľnému zhoršeniu operatívnej spolupráce.

Počas zasadnutia Salzburského fóra, ktoré sa 27. a 28. mája 2019 konalo v slovinskom meste Portorož, to uviedol štátny tajomník ministerstva vnútra SR Rudolf Urbanovič. Možné následky sa podľa jeho slov môžu prejaviť nielen pri poskytovaní konkrétnych produktov a služieb v jednotlivých prípadoch vyšetrovania, ale aj celkovým zhoršením bezpečnostnej situácie v Európskej únii.

Štátny tajomník R. Urbanovič na zasadnutí v Portoroži

„Ako vzor účinnej pomoci Europolu pre Policajný zbor Slovenskej republiky môže slúžiť vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Europol poskytol významnú analytickú, technickú a expertíznu pomoc. Bez nej by sme nedosiahli také výsledky vyšetrovania v relatívne krátkom čase," zdôraznil Rudolf Urbanovič.

Účastníci stretnutia

Zasadnutie Salzburského fóra sa venovalo aj budúcim výzvam v oblasti migrácie. Slovinské predsedníctvo vníma aktuálne eurovoľby a následnú výmenu vedenia Európskej únie ako vhodnú príležitosť na zamyslenie sa nad budúcnosťou spoločnej migračnej a azylovej politiky.

V rámci budúcich výziev v oblasti vnútornej bezpečnosti sa pripravuje prijatie novej strategickej agendy na roky 2019-2024. Tejto téme sa bude venovať aj júnové zasadnutie Rady pre spravodlivosť a vnútro.

V druhom polroku 2019 bude Salzburskému fóru predsedať Rakúsko.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz