Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. február 2024, nedeľa
 

Na Slovensko prišlo 149 asýrskych kresťanov

11. 12. 2015

kriz-ilustr

Slovensko sa stane novým domovom pre 25 asýrskych kresťanských rodín. Celkom 149 ľudí priletelo vo štvrtok 10. decembra 2015 v nočných hodinách zo severného Iraku na košické letisko. Ich prijatie je súčasťou dobrovoľného príspevku SR k riešeniu migračnej krízy.

Iniciátormi projektu sú podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák, nitriansky sídelný biskup Viliam Judák, riaditeľ Migračného úradu MV SR Bernard Priecel a zástupca občianskeho združenia Pokoj a dobro Peter Brenkus.

Privítanie na košickom letisku

Slovensko sa rozhodlo v čase migračnej krízy a po posledných teroristických útokoch Islamského štátu prejaviť pomoc a solidaritu ľuďom, ktorí ju naozaj potrebujú. Minister vnútra Robert Kaliňák a nitriansky diecézny biskup Viliam Judák potvrdili, že na Slovensko príde 25 kresťanských rodín ohrozovaných Islamským štátom. „Pomáhame ľuďom, ktorí by prišli o život, pokiaľ by sme im nepomohli. Ide o tých, ktorí sú ohrozovaní terorizmom,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák na tlačovej konferencii so zástupcami cirkvi 30. novembra 2015. Sú to slušné kresťanské rodiny, ktoré z ich  domovov vyhnal Islamský štát.

Prílet na košické letisko

Ide o kresťanov hovoriacich pôvodným aramejským jazykom, teda jazykom, ktorým hovoril Ježiš Kristus. Pred príchodom Islamského štátu mnohí podnikali, sú medzi nimi lekári, umelci a remeselníci. Všetky rodiny prejavili o život na Slovensku záujem a už pred príchodom sa učia slovenský jazyk.

Privítanie v Humennom

 Presídlením tejto skupiny ostane zachované aj svetové kultúrne dedičstvo, aramejský jazyk. „Chceme, aby nestratili svoju kresťanskú identitu a na Slovensku vedeli nájsť nový domov,“ povedal nitriansky diecézny biskup Viliam Judák.

Tlačová konferencia o prijatí 25 asýrskych rodín
Zľava: Peter Brenkus, biskup Viliam Judák, minister Robert Kaliňák a šéf migračného úradu Bernard Priecel

Rodiny boli bezpečnostne preverené. V prvých dňoch pobudnú v azylovom centre v Humennom, kde absolvujú detailné zdravotné vyšetrenia. V úvodnej fáze integrácie im poskytneme pomoc vo forme jazykového vzdelávania, sociálnej asistencie, pracovného či sociálneho poradenstva. Náklady spojené so začleňovaním utečencov do spoločnosti budú hradené zo zdrojov zahraničných donorov a zo štandardných prostriedkov, ktoré sú vyčlenené v rozpočte. Celý integračný proces, ktorý trvá šesť mesiacov až dva roky,  smeruje k tomu, aby sa čo najskôr stali sami aktívnou a plnohodnotnou súčasťou našej spoločnosti.  V skupine sú vzdelaní ľudia, v závislosti od ich profesie sa im bude neskôr hľadať práca.

Vláda bude spolupracovať s cirkvou a OZ Pokoj a dobro na ich integrácii do slovenskej spoločnosti. Budeme hľadať optimálne riešenie, ktoré nebude vyrušovať obyvateľov Slovenska.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz