Na Slovensku sme oslávili Európsky deň čísla tiesňového volania podujatiami pre deti a mládež
10. 02. 2023Ministerstvo vnútra SR si dnes pripomenulo Európsky deň čísla tiesňového volania 112, ktorý je symbolicky v kalendári 11-teho februára. Koordinačné strediská integrovaného záchranného systému privítali na svojej pôde žiakov a študentov a priblížili im fungovania tiesňovej linky a jednotlivých záchranných zložiek. Vedenie rezortu vnútra zároveň predstavilo posledné prijaté kroky, ktorými skvalitňujeme a zefektívňujeme poskytovanie pomoci ľuďom v tiesni.
Až 390 žiakov prvého stupňa základných škôl sa v koordinačných strediskách integrovaného záchranného systému v krajských mestách Trnava, Bratislava, Košice, Nitra, Prešov, Trenčín a Žilina oboznámilo s prácou operátorov tiesňového volania 112, s fungovaním čísla tiesňového volania, vypočuli si vybrané nahrávky hovorov a zúčastnili sa ukážok poskytovania prvej pomoci s praktickým nácvikom na figurínach a tiež činnosťou záchranných zložiek ako Policajný zbor, Hasičský a záchranný zbor, záchranná zdravotná služba či kontrolné chemické laboratórium civilnej ochrany. Koordinačné stredisko IZS v Žiline navštívili študenti externého štúdia fakulty bezpečnostného inžinierstva Žilinskej univerzity.
Číslo 112 funguje v Európskej únii od 1991, Slovenská republika tiesňové číslo 112 používa od júla 2003. Tiesňové číslo je bezplatné, dovoláte sa naň aj bez SIM karty a od roku 2018 je možné tiesňovú linku kontaktovať aj cez textové správy – SMS alebo prostredníctvom e-CALL vo vozidlách. V minulom roku operátori prijali cez 4 000 manuálnych volaní e-Call vybavených touto palubnou jednotkou a 787 automatických volaní pri nárazoch.
„Koniec roka a nový rok 20.23 sme naštartovali aj 100- percentným nasadením služby AML. Presnejšie určenie polohy volajúceho v tiesni zásadne uľahčuje náročnú prácu operátorom a zefektívnilo adresné vyslanie záchranných zložiek na miesto udalosti," vysvetlil minister vnútra SR Roman Mikulec
Prelomové zmeny vo fungovaní integrovaného záchranného systému prináša s účinnosťou od 1. apríla 2023 aj novela zákona o integrovanom záchrannom systéme. Vytvára sa možnosť budovania integrovaných bezpečnostných centier, ktoré budú mať podobu moderných krízových manažérskych a technologických priestorov s benefitom okamžitej bezprostrednej operatívnej a preventívnej spolupráce všetkých najdôležitejších záchranných zložiek v Slovenskej republike.Vytvoria sa podmienky pre zvýšenie odbornosti aktérov integrovaného záchranného systému. Zavádza sa inštitút odbornej spôsobilosti, ktorý výrazne zvýši pripravenosť personálu IZS pre riešenie pomoci v tiesni. Vytvára sa mechanizmus akreditácie ostatných záchranných zložiek – právnických osôb a fyzických osôb – podnikateľov, ktorí majú v predmete činnosti ochranu života, zdravia, majetku alebo životného prostredia, aby bola zaistená úroveň ich pripravenosti a kvality poskytovaných služieb.
„Policajný zbor bude začlenený medzi základné záchranné zložky IZS. Ich rovnaké postavenie je dôležité pre efektívnejšiu koordináciu. Po novom už bude môcť byť veliteľom zásahu pri pôsobení viacerých záchranných zložiek aj príslušník Policajného zboru, ak to bude situácia vyžadovať. Doteraz mohol byť veliteľom zásahu len príslušník Hasičského a záchranného zboru alebo v horských oblastiach Horskej záchrannej služby," vysvetlil minister vnútra SR Roman Mikulec
Od 1. apríla 2023 sa rozšíri možnosť udeliť pokutu za úmyselné zneužitie aj v prípade národných čísel tiesňového volania 150, 155 a 158. Za úmyselné blokovanie čísla tiesňového volania neodôvodneným volaním, neodôvodneným vyžiadaním pomoci alebo neodôvodneným zaslaním krátkej textovej správy môže okresný úrad uložiť pokutu až do výšky 1 659 eur.
„Počet volaní na tiesňovú linku v minulom roku 2022 presiahlo číslo 900 000. Najviac volaní o pomoc sme prijali z Košického a Prešovského kraja. Identifikovaných volaní sme zaznamenali 693 964, ide o hovory, ktoré sú realizované prostredníctvom SIM karty. Prijali sme tiež 16 700 správ, ktoré prichádzali prevažne od občanov so sluchovým postihnutím a od osôb, ktoré sa ocitli v nebezpečnej situácii, pri ktorej nebolo možné telefonovať. Počet neoprávnených hovorov v našej krajine bol za minulý rok 286 364, čo činí takmer 32 % zo všetkých hovorov na tiesňovú linku. V Rámci EÚ i naďalej patríme k štátom s lepším priemerom," povedala generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia MV SR Michaela Kaňová.
„Číslo 112 dobre poznajú deti aj dospelí. Držím číslu 112 palce aj do budúcnosti, aby ho slovenskí občania potrebovali, čo najmenej a bolo vždy funkčné,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.
Foto: MV SR/Vladimír Benko
• Stiahnite si: | |
Európsky deň čísla tiesňového volania 112 - prezentácia (7,0 MB) | |