Na ústrednom krízovom štábe riešili najmä technické záležitosti, zasadnutie konzília odborníkov pokračuje
25. 08. 2020Ústredný krízový štáb sa v utorok 25. augusta 2020 zaoberal predovšetkým technickými požiadavkami rezortov súvisiacich s prichádzajúcou druhou vlnou pandémie nového koronavírusu. Schválil tiež plošné uvoľnenie letov od 7. septembra. Po zasadnutí o tom informoval minister vnútra Roman Mikulec. Zasadalo aj konzílium odborníkov, rokovanie by malo pokračovať aj v stredu 26. augusta.
Podľa ministra rokoval krízový štáb napríklad o stave ochranných prostriedkov v jednotlivých rezortoch, ale aj spolupráci Policajného zboru a Hasičského a záchranného zboru pri odbere vzoriek na nový koronavírus.
Minister Roman Mikulec vysvetlil, že v súvislosti so spustením letov bude v prevádzke webový portál ministerstva dopravy. Každý cestujúci vyplní prostredníctvom neho formulár s informáciami, z akej krajiny prichádza a ďalšími údajmi. "Pokiaľ priletia z rizikových krajín, budú sa musieť preukázať aj negatívnym covid testom a ísť do karantény," dodal. Ministerstvo dopravy navrhlo zaviesť povinnosť pre cestujúcich, ktorí vystupujú na letisku na území SR, najneskôr 24 hodín pred letom elektronicky vyplniť formulár na vyhľadávanie cestujúceho v súvislosti s ochranou verejného zdravia, ktorý slúži orgánom verejného zdravotníctva na spätné dohľadanie kontaktov potvrdeného prenosu ochorenia.
Uvoľnenie letov začne platiť od 7. septembra 00.01 h za dodržania prísnych protiepidemických opatrení, ktoré určí Úrad verejného zdravotníctva SR. Zákaz vykonávania určených civilných letov s miestom vzletu na území iného štátu a s miestom pristátia na území SR sa teda zruší. Zákaz sa týkal krajín, ktoré boli označené ako rizikové z hľadiska šírenia COVID-19. Rezort dopravy svoju požiadavku odôvodnil tým, že plošný zákaz letov z rizikových krajín sa míňa účinkom. "Zákaz letov z a do rizikových krajín má pre našu ekonomiku veľmi negatívne dôsledky. Z pohľadu zavlečenia vírusu do krajiny predstavuje ešte väčšie riziko, lebo cestujúci z rizikových krajín sa k nám môžu dostať jednoduchým prestupom v niektorej z bezpečných krajín a v tom prípade o ich príchode nie je žiadna informácia," skonštatovala štátna tajomníčka rezortu dopravy Katarína Bruncková.
Opätovné zavedenie kontrol na hraniciach SR je podľa ministra vnútra Romana Mikulca stále otvorenou otázkou. "Nevylučujem, že ak sa bude situácia rapídne zhoršovať, došlo by aj k takýmto opatreniam," vyhlásil. Pripravený je aj scenár v prípade zavedenia štátnej karantény. Využiť by sa mohla aj aplikácia eKaranténa.
Roman Mikulec zároveň vyzval občanov k zodpovednosti. Avizoval kontroly a udeľovanie pokút v prípade nedodržiavania opatrení.
Ochranné pracovné prostriedky a zdravotnícky materiál musia zabezpečiť ústredné orgány krízového riadenia vo vlastnej réžii, pripomenul predseda Správy štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf. "Samozrejme, ak bude nejaká krízová situácia, SŠHR je pripravená pomáhať, a to najmä rizikovým skupinám," vysvetlil s tým, že pomoc by smerovala hlavne do zariadení sociálnych služieb. Vyskladňovanie materiálu by sa malo naďalej realizovať v spolupráci so samosprávami.
Úrad verejného zdravotníctva má podľa Jána Rudolfa v súčasnosti dostatok testovacích setov na 30 až 40 dní. Ďalšie testy sú v skladoch SŠHR. Zásoby sa podľa neho priebežne dopĺňajú.
Zdroj: TASR