Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. máj 2024, streda
 

Najčastejšie otázky o nelegálnych migrantoch, ktorí využívajú Slovensko ako tranzitnú krajinu

07. 11. 2022

stanove-kuty2

Stanový tábor v Kútoch je v súčasnosti centrom pre približne 200 nelegálnych migrantov. Počty sa menia veľmi rýchlo, keďže je prichádzajúcimi alebo skôr prechádzajúcimi osobami vnímaný len ako krátka zastávka na ceste do západnej Európy. V priemere v stanovom mestečku zostávajú dva až tri dni.

SÚ TIETO OSOBY PREVEROVANÉ? JE DÔVOD NA OBAVY?

Áno, každú zachytenú osobu cudzinecká polícia prelustruje  v informačných systémoch. Ak sa zistí, že osoba môže pre Slovensko predstavovať bezpečnostné riziko, sú prijaté adekvátne kroky na zamedzenie jej ďalšieho voľného pohybu. Dosiaľ nebolo zo strany nelegálnych migrantov zaznamenané žiadne protiprávne konanie. Naopak, sú vďační za každú poskytnutú pomoc a dokonca pomáhajú pri zabezpečovaní chodu stanového mestečka, v okolí ktorého budú nainštalované aj kamery.

PREČO NEMÔŽU BYŤ VYHOSTENÍ A PREČO ICH NIEKDE NEUMIESTNIME?

Väčšina zachytených nelegálnych migrantov pochádza zo Sýrie. Prekážkou ich  ich zákonného vyhostenia je  vojnový stav vyhlásený v ich domovine.  Zároveň však na našom území nechcú ostať, nežiadajú o pomoc, a preto ani nemáme možnosť ich zaistiť, či niekam umiestniť proti ich vôli.
Osoby, ktoré sa na našom území zdržiavajú neoprávnene a neexistuje právna prekážka na ich vyhostenie, sú vyhostené.

PREČO ČESKÁ REPUBLIKA MÁ HRANIČNÉ KONTROLY  A PREČO A MY NIE?

Slovensko-česká hranica má dĺžku 251,8 km. Slovensko-maďarská hranica má dĺžku 654,8 km. Hraničné kontroly v tomto prípade nie sú efektívne. Kľúčový je boj proti prevádzačstvu, kde Slovensko patrí medzi nájúspešnejšie krajiny EÚ v pomere počet príslušníkov PZ versus počet zadržaných prevádzačov. Doležitá je tiež ochrana vonkajších hraníc EU a maďarsko-srbskej hranice, cez ktorú k nám migranti prúdia. Podľa MV SR je potrebné postupovať  v súlade s právom EÚ.

PREČO BOLO STANOVÉ MESTEČKO POSTAVENÉ V KÚTOCH?

Aj v snahe zamedziť prespávaniu migrantov na železničnej stanici. Kúty tvoria dopravný uzol, cez ktorý sa dokážu dostať do Česka a následne do Nemecka. Vzdialenie od tejto cesty by im skomplikovalo ich plán dostať sa tam. Zároveň je to výhodnejšie z hľadiska zabezpečovania verejného poriadku, poskytovania pomoci a prehľadu o fluktuácii osôb. 

PREČO IM POSKYTUJEME POMOC?

Vojnoví utečenci sa v stanovom mestečku zdržiavajú deň, maximálne dva. Poskytnutím stravy či tepla im zabezpečíme najnutnejšie potreby, preto následne nemajú potrebu z neho odchádzať. 

ŽIADAJÚ U NÁS TIETO OSOBY O AZYL? 

Nie, nežiadajú. Uvedomujú si, že pokiaľ by u nás požiadali o azyl, boli by umiestnení do niektorého z centier Migračného úradu MV SR. Znovu opakujeme - ich cieľom je dostať sa do krajín západnej Európy, najmä do Nemecka.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz