Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. apríl 2024, piatok
 

Návrh zákona, ktorým sa zmenia pravidlá výberu prezidenta PZ, je zverejnený

Bratislava, MV SR, 13. 04. 2018

drucker-april10-2018-tb-ilustr

Ministra vnútra Tomáša Druckera vo štvrtok 12. apríla 2018 akútne hospitalizovali kvôli náhlemu zhoršeniu dlhoročných chronických ťažkostí s poškodenou krčnou platničkou.  Tomáš Drucker pôvodne koncom tohto týždňa plánoval oznámiť, či prezidenta PZ Tibora Gašpara odvolá, alebo nie.

K vlastnému názoru a stanovisku dospel a akonáhle mu to zdravotný stav umožní, bude o tom informovať prostredníctvom tlačovej konferencie.  Ešte predtým však chce informovať predsedu vlády Petra Pellegriniho.

O tom, ako bude v prípade Tibora Gašpara postupovať, sa minister rozhodoval na základe faktov, a nie tlaku, ktorý vznikol. Vníma kritiku voči Gašparovi, ale sú tu podľa neho aj veci, v ktorých je policajný prezident profesionál. Urobil podľa neho aj dobré veci.

Tibor Gašpar podľa vyjadrenie ministra Tomáša Druckera bude mať svojho nástupcu, otázka je, kedy. Odvoláva sa na zmenu pravidiel. "Táto legislatíva počíta nielen s výmenou na pozícii policajného prezidenta, ale aj s povinnými výberovými konaniami všetkých vrcholových riadiacich funkcionárov aj v Policajnom zbore, aj v policajnej inšpekcii," doplnil minister Drucker.

Minister Tomáš Drucker na tlačovej konferencii

Minister Tomáš Drucker označil zmeny v spôsobe obsadzovania riadiacich funkcionárov v Policajnom zbore za svoju absolútnu prioritu. Minister chce presadiť povinné výberové konania na obsadzovania všetkých vrcholových pozícií v polícii. Príslušný návrh zákon bol do pripomienkového konania predložený 12. apríla 2018.

Predložený návrh zákona, ktorý mení a dopĺňa zákon o Policajnom zbore, Trestný poriadok, zákon o štátnej službe, zákon o prokuratúre a zákon o sťažnostiach okrem iného upravuje organizáciu a riadenie polície, zvýrazňuje procesnú nezávislosť vyšetrovateľov úradu inšpeknej služby. Obsahuje úpravu menovania a odvolávania prezidenta PZ a riaditeľa Úradu inšpekčnej služby. Upravuje tiež povinnosť vykonať výberové konanie na ďalších vysokých funkcionárov Policajného zboru, pričom sa im ustanovuje aj funkčné obdobie. Zavádza aj nový druh štátnej služby - kadeta, účelom čoho je umožniť už v služobnom pomere získať policajné vzdelanie mladým ľuďom bezprostredne po získaní úplného stredného vzdelania.


      

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz