Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 5. marec 2024, utorok
 

Nové výsluchové miestnosti pomôžu pri odhaľovaní trestných činov obchodovania s ľuďmi

09. 02. 2024

Prvá štátna tajomníčka Lucia Kurilovská v piatok 9. februára 2024 symbolicky otvorila nové výsluchové miestnosti využívané Národnou jednotkou boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície P PZ v rámci projektu zameraného na zefektívnenie boja proti organizovanej a najmä cezhraničnej trestnej činnosti, akou je aj obchodovanie s ľuďmi. 

Prínosom v tejto oblasti bolo vybudovanie špeciálnych výsluchových miestností, ktoré od januára 2024 slúžia národnej jednotke na vypočúvanie obetí trestného činu obchodovania s ľuďmi. Výsluchové miestnosti sa nachádzajú na oddeleniach operatívnej činnosti a vyšetrovania národnej jednotky v SOŠ PZ v Devínskej Novej Vsi a v Humennom. 

"Špecifikom týchto miestností je, že sú prispôsobené na výsluch obzvlášť zraniteľných obetí. Tým sa zabezpečilo právo týchto poškodených osôb s osobitnou potrebou ochrany počas trestného konania, aby sa ich výsluch uskutočnil v priestoroch zodpovedajúcich a prispôsobených tomuto účelu,” zdôraznila prvá štátna tajomníčka Lucia Kurilovská. 

Nové výsluchové miestnosti

Technickými pomôckami v súlade s Trestným poriadkom bolo vo výsluchových miestnostiach vytvorené vhodné prostredie k poskytnutiu výpovedí obetí alebo svedkov trestných činov obchodovania s ľuďmi. Výsluchové miestnosti predstavujú účinné opatrenie na zabezpečenie jedného z primárnych práv na ochranu obetí a to konkrétne pred druhotnou viktimizáciou, tak ako to vyžaduje zákon o obetiach trestných činov. 

 Rovnako dôležitým aspektom tejto inovácie je vznik technických opatrení, ktoré zabraňujú negatívnemu vplyvu vizuálneho či osobného kontaktu medzi obeťou a páchateľom počas procesných úkonov. To doposiaľ nebolo možné zabezpečiť. 

Fond pre vnútornú bezpečnosť (ISF)

Projekt bol realizovaný z fondu pre vnútornú bezpečnosť pod názvom Boj proti obchodovaniu s ľuďmi a aplikácia nástrojov na jeho predchádzanie.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz