Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. júl 2024, pondelok
 

Novou úlohou Úradu inšpekčnej služby je učiť príslušníkov PZ ako komunikovať s marginalizovanými skupinami

01. 12. 2023

logo Policajného zboru SR

Od 1. decembra 2023 prešiel Úrad inšpekčnej služby reorganizáciou na základe organizačného opatrenia ministra vnútra. Cieľom týchto zmien je zefektívnenie, skvalitnenie a zrýchlenie vyšetrovania a sprehľadnenie organizačnej štruktúry úradu. Zanikne odbor ochrany a prevencie a vzniknú odbory Západ, Stred a Východ.

Riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Branislav Zurian: „Mojou úlohou je zefektívniť prácu inšpekcie a na základe odborných debát som musel pristúpiť k reorganizácii a vrátil som úradu podobu ako mala v minulosti. Posledná štruktúra inšpekcie bola veľmi neprehľadná, komplikovala prácu a tým spomaľovala  procesy.“

Novinkou v práci úradu bude prevencia smerom do vnútra polície. Branislav Zurian: „Spoločne s mojím tímom rozbiehame prvý preventívny projekt, ktorý bude zameraný na riešenie krízových situácií a to najmä v komunikačnej rovine. Pripravujeme analýzy opodstatnených sťažností na policajtov, podľa ktorých zistíme, s čím majú policajti najväčší problém. Zo skúseností viem, že často dochádza k slovným potýčkam a vyhroteným situáciám s marginalizovanými skupinami, či už ide o Rómov alebo LGBT komunity. S odborníkmi z oblasti psychológie a komunikácie nastavíme školenia, na ktorých sa budú policajti učiť ako komunikovať vo vyhrotených situáciách a neprenášať do nich zbytočné emócie. Naším cieľom je naučiť policajtov profesionálne komunikovať, aby sme čo najviac eliminovali sťažnosti zo strany verejnosti. Tak ako je dôležitá prevencia polície smerom von, tak je dôležitá smerom do vnútra." 

Nezávislosť Úradu inšpekčnej služby je podporená aj zmenou v komunikácii smerom k médiám. Úrad už nebude komunikačne zastrešovať ministerstvo vnútra, ale hovorca úradu.

Zmeny v personálnej rovine sa dotkli deviatich policajtov, z toho siedmi boli v riadiacej funkcii a boli prevedení v rámci Policajného zboru mimo Úrad inšpekčnej služby na iné pozície. Riaditeľ Úradu inšpekčnej služby si do konca roka vytvorí profesionálny tím svojich najbližších spolupracovníkov, ktorí majú skúsenosti z oblasti kriminálnej polície, či už ide o vyšetrovanie alebo operatívu. „Dostal som dôveru ministra vnútra, ale aj záväzok, pracovať najlepšie ako viem. Bez kvalitných a skúsených ľudí, ktorým dôverujem, nedokážem naplniť ciele a úlohy, ktoré úradu vyplývajú zo zákona," povedal Branislav Zurian.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz