Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. august 2022, štvrtok
 

Núdzový stav sa nebude predčasne ukončovať, štartuje medzinárodná doprava

04. 06. 2020

Skôr ako po 90 dňoch sa núdzový stav rušiť nebude. Po rokovaní ústredného krízového štábu vo štvrtok 4. júna 2020 to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič  s tým, že ak bude prevládať priaznivá epidemiologická situácia, núdzový stav sa predlžovať nebude.


Igor Matovič upozornil, že zrušením núdzového stavu sa život na Slovensku žiadnym spôsobom výrazne nezmení oproti súčasnému stavu. "Je to mýtus, ktorý tu niektorí rozvíjajú," povedal Igor Matovič, poukázal pritom na uvoľňovanie opatrení, ktoré bežný život čoraz viac približujú situácii pred vypuknutím pandémie. Práve naopak, "dobehnutie" núdzového stavu podľa neho umožní analyzovať aj efekt posledných opatrení, či nespôsobil opätovný nárast infekcie.


Upozornil aj na to, že koniec núdzového stavu nesúvisí ani s koncom povinnej karantény. "Pri pokračujúcom otváraní hraníc bude povinná štátna karanténa strácať zmysel. Budeme sa opäť vracať k výzvam na osobnú zodpovednosť, prechádzame teda postupne do módu utlmovania štátnej karantény, ale to má súvis práve s uvoľňovaním režimu na hraniciach," zdôraznil šéf kabinetu.

 

Minister vnútra SR Roman Mikulec oznámil, že na ďalšom zasadnutí vlády bude pripravený návrh na zrušenie zákazu zhromažďovania. 

O obnovení civilných letov by sa malo rozhodnúť v pondelok 8. júna. Konzílium epidemiológov by malo rokovať aj o termíne a konkrétnych krajinách, voči ktorým sa Slovensko úplne otvorí. Predpokladaný termín je 14. júna. Informoval o tom štátny tajomník rezortu zahraničných vecí  Martin Klus.

"Už sme len jeden krok od konca štátnej karantény a obnovenia schengenského priestoru," uviedol Martin Klus. Priblížil, že by sa mala určiť aj forma kontroly prichádzajúcich z krajín, ktoré medzi bezpečné patriť nebudú. Najpravdepodobnejšie by Slovensko malo ísť podobným režimom, aký predstavila Česká republika v podobe cestovateľského semaforu.

 

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave zároveň na sociálnej sieti uviedlo, že už robí všetko pre to, aby bol pobyt na letisku pre cestujúcich bezpečný. "Samozrejmosťou sú pravidelné dezinfekcie priestorov letiska, autobusov, držadiel, dotykových plôch. Budeme žiadať podľa pokynov hygienikov o zodpovedné nosenie tvárových rúšok v celom termináli letiska, dôslednú hygienu rúk či dodržiavanie sociálnych rozstupov," zdôraznilo.

Ústredný krízový štáb už uvoľnil medzinárodnú dopravu do Česka. Ako priblížil štátny tajomník Klus, bezodkladne sa obnovuje medzinárodná doprava do krajín, s ktorými SR otvorila hraničný režim. "Aktuálne teda s Českom a predpokladám, že v najbližších hodinách, maximálne dňoch, aj do Maďarska a Rakúska," dodal.

Zdroj: TASR, Úrad vlády

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz