Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2024, nedeľa
 

Od 1. júla 2008 vydávame občianske preukazy formátu Európskej únie

10. 06. 2008

Od 1. júla 2008 sa začne s vydávaním nových občianskych preukazov formátu Európskej únie. Staré občianske preukazy sa však budú používať aj naďalej, až do dátumu skončenia ich platnosti. Správne poplatky sa meniť nebudú.

Všetky jednotné pracoviská PZ, na ktorých vydávame doklady, budú mať v pondelok 30. júna 2008 nestránkový deň. Súvisí to s prechodom na vydávanie nových európskych občianskych preukazov.

Nové občianske preukazy pozostávajú z polykarbonátovej (umelohmotnej) karty, na ktorej je laserom vygravírovaná podoba tváre a osobné údaje občana. Okrem pôvodných údajov, zaznamenaných v starých občianskych preukazoch, budú nové obsahovať aj podpis a osobitné záznamy, kam možno uviesť napr. krvnú skupinu, ako aj údaje o závažných chorobách. Nové občianske preukazy obsahujú ochranné prvky, ktoré zodpovedajú najvyššej úrovni ochrany.

Novinkou sú aj mobilné pracoviská pre občanov s obmedzenou pohyblivosťou alebo občanov dlhodobo pripútaných na lôžko. Takíto občania môžu na každom krajskom riaditeľstve Policajného zboru požiadať o to, aby ich pracovníci mobilného pracoviska navštívili priamo doma, kde im nasnímajú tvár a zapíšu všetky údaje potrebné na vydanie občianskeho preukazu. Ten im po vyhotovení bude doručený priamo domov.

Lehoty a poplatky za vydanie občianskeho preukazu ostávajú nezmenené. Zákonná lehota je na vydanie občianskeho preukazu je 30 dní od podania žiadosti, no vybavenie štandardne trvá do dvoch týždňov, v závislosti od počtu podaných žiadostí.

Nový občiansky preukaz možno získať až po skončení platnosti starého (bez poplatkov), v prípade poškodenia za nezmenený poplatok 500 Sk, alebo z dôvodu zmeny údajov za nezmenený poplatok 150 Sk.

Zavedenie nových občianskych preukazov európskeho formátu vyplývalo z potreby boja proti falšovaniu dokladov, organizovanému zločinu a nelegálnemu prisťahovalectvu do Európskej únie.

Vzor nového občianskeho prekauzu formátu EÚ:

Predná strana nového občianskeho preukazu formátu EÚ, ktoré SR vydáva od 1. júla 2008

Rubová strana nového občianskeho preukazu formátu EÚ, ktoré SR vydáva od 1. júla 2008

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz