Od 1. septembra zmeny v hraničnom režime s Ukrajinou, zúžený zoznam bezpečných krajín a karanténa po novom
31. 08. 2020Od 1. septembra 2020 sa musia osoby prichádzajúce na územie Slovenskej republiky z Ukrajiny ešte pred prekročením hraníc zaregistrovať na stránke http://korona.gov.sk/ehranica.
Potvrdenie o tejto registrácii sú povinné preukázať príslušníkom Policajného zboru pri hraničnej kontrole pri vstupe do Slovenskej republiky cez vonkajšiu hranicu.
Občania tretích krajín (krajín mimo Európskej únie) sú následne povinní počas svojho pobytu na území SR byť schopní sa preukázať potvrdením o uvedenej registrácii príslušníkom Policajného zboru.
Zároveň sa od 1. septembra 2020 menia aj pravidlá domácej izolácie, následného testovania na ochorenie COVID-19 po príchode zo zahraničia a upravuje sa zoznam menej rizikových sa krajín.
Medzi "červené krajiny" z pohľadu pandémie nového koronavírusu sa od 1. septembra zaradia Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta. Ľudia, ktorí sa vrátia z rizikovej krajiny v rámci EÚ po 1. septembri, budú musieť absolvovať desaťdňovú karanténu.
Slovensko má od 1. septembra otvorené hranice s týmito krajinami:
- Austrálske spoločenstvo
- Belgické kráľovstvo - od 1. 9. prestáva byť bezpečnou krajinou
- Cyperská republika
- Česká republika
- Čínska ľudová republika
- Dánske kráľovstvo
- Estónska republika
- Faerské ostrovy (samosprávne územie Dánskeho kráľovstva)
- Fínska republika
- Francúzska republika - od 1. 9. prestáva byť bezpečnou krajinou
- Grécka republika
- Chorvátska republika - od 1. 9. prestáva byť bezpečnou krajinou
- Holandsko - od 1. 9. prestáva byť bezpečnou krajinou
- Írska republika
- Island
- Japonsko
- Kórejská republika
- Lichtenštajnské kniežatstvo
- Litovská republika
- Lotyšská republika
- Maďarsko
- Maltská republika - od 1. 9. prestáva byť bezpečnou krajinou
- Monako
- Nemecká spolková republika
- Nórske kráľovstvo
- Nový Zéland
- Poľská republika
- Rakúska republika
- Slovinská republika
- Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska
- Španielske kráľovstvo - od 1. 9. prestáva byť bezpečnou krajinou
- Švajčiarska konfederácia
- Talianska republika.
Konzílium odborníkov zároveň definovalo ďalšie rizikové regióny v dosiaľ bezpečných krajinách, kam sa neodporúča cestovať a ak už vycestujete, buďte maximálne opatrní:
- Česko: Praha a kraj Vysočina
- Rakúsko: Viedeň, Horné Rakúsko a Tirolsko
- Poľsko: Pomoranské, Malopoľské a Sliezske vojvodstvo
- Grécko: región Notio Aigaio, Ionia Nisia a Kentriki Makedonia
- Anglicko: Tayside a North West
- Írsko: Mid-Cast a Mid-West
- Estónsko: Ida-Viru Maakond
- Dánsko: región Midtjylland.
Zoznam bezpečných krajín nie je stabilný a bude sa meniť podľa aktuálnej epidemiologickej situácie. Pravidlá vstupu pre cudzincov do týchto krajín si pred cestou určite overte na ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí.
Karanténa 10 dní
- Po príchode z krajín EÚ, ktoré sa nenachádzajú na zozname, bude od 1. septembra 2020 povinná desaťdňová karanténa. Karanténa sa teda skráti z terajších 14 dní na 10 , testovať sa bude najskôr na piaty deň. Zmenou je, že ak sa u navrátilcov z rizikových krajín do 10 dní nepodarí zrealizovať testovanie a nebudú mať žiadne príznaky ochorenia, karanténa sa u nich ukončí aj bez testovania.
Po dobu domácej izolácie sa izolácia nariaďuje aj osobám žijúcim v spoločnej domácnosti navrátilca. Laboratórnej diagnostike na ochorenie COVID-19 nie je povinné podrobiť sa dieťa do 3 rokov, ak príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo ošetrujúci lekár dieťaťa neurčí inak. Povinnosť domácej izolácie pre deti do 3 rokov, u ktorých nevzniklo akútne respiračné ochorenie, sa končí ukončením povinnosti domácej izolácie pre osoby žijúce s nimi v jednej domácnosti.
- Po návrate z rizikovej krajiny mimo EÚ, napríklad Ukrajiny alebo Srbska, zostáva povinnosť zotrvať v domácej izolácii až do doby obdržania negatívneho testu na COVID-19, ktorý je možné vykonať najskôr na piaty deň izolácie. V tomto prípade nie je možnosť ukončiť izoláciu bez absolvovania testu. Sledované dáta totiž ukazujú, že veľká časť importovaných nákaz bola na Slovensko zavlečená práve z takýchto krajín.
Komplexné informácie o bezpečných krajinách a karanténe nájdete v aktuálnom opatrení hlavného hygienika.