Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2024, nedeľa
 

Od augusta sa sprísňujú tresty za nezodpovedné správanie vodičov

29. 07. 2022

dopravná polícia

Ministerstvo vnútra SR pripomína vodičom niektoré zmeny a zvýšené tresty za vážne porušenia dopravných predpisov, ktoré sú účinné od 1. augusta 2022. Prináša ich novela zákona č. 8/2009 o cestnej premávkeNajzásadnejšia zmena sa týka sprísňovania trestov za prekročenie povolenej rýchlosti a manipuláciu s telefónom počas šoférovania.

POKUTY ZA RÝCHLOSŤ

Zvýšené pokuty za rýchlosť - v blokovom konaní je najprísnejšia peňažná pokuta za rýchlosť od 250 do 800 eur, pri riadnom konaní je to od 500 do 1 000 eur. Samotná výška pokuty sa v novele nemení. V prípade, že vodič tretíkrát a viackrát prekročí rýchlosť počas 12 mesiacov v obci o 50 km/h a viac, mimo obce o 60 km/h a viac je možné mu uložiť aj sankciu zákazu činnosti.

TELEFONOVANIE

Držanie a obsluhovanie telefónu počas jazdy bez systému „voľné ruky“/hands free  sa stane ďalším porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom. Zvýšia sa horné hranice pokút v blokovom (zo 100 na 150 eur) i v riadnom správnom konaní (z 200 na 300 eur). Zároveň bude možné za tento priestupok uložiť zákaz činnosti a porušenie sa bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov. Telefonovanie cez Hands free, čo je systém voľných rúk, je v aute v poriadku a povolený.

„Týmito krokmi sledujeme väčšiu bezpečnosť na cestách. Cieľom je, aby sa vodiči sústredili na šoférovanie motorového vozidla a doplnkovými činnosťami nestrácali pozornosť nad vedením vozidla a neohrozovali tak ďalších ľudí na ceste ako aj seba. Cieľom je ochrana zdravia a životov,"  zdôrazňuje minister vnútra SR Roman Mikulec.

Prečo sprísňujeme tresty pre nezodpovedných vodičov?

  • Štatistiky porušení pravidiel cestnej premávky hovoria jasnou rečou. Za obdobie 5 mesiacov 2022 zistili policajti služby dopravnej polície Policajného zboru v rámci dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky takmer 155 000 porušení pravidiel cestnej premávky, ktoré boli vybavené na mieste v blokovom konaní a postúpené na správne konanie.
  • Okrem uvedeného bolo v rámci objektívnej zodpovednosti zistených 9 881 porušení pravidiel cestnej premávky.
  • Za rok 2021 bolo zistených viac ako 332 000 porušení pravidiel cestnej premávky, ktoré boli vybavené na mieste v blokovom konaní a postúpené na správne konanie. V rámci objektívnej zodpovednosti bolo zistených 24 809 porušení pravidiel cestnej premávky.

Ostatné zmeny, ktoré prináša novela zákona o cestnej premávke, nájdete na našom webe:

Novela zákona o cestnej premávke dostala od prezidentky zelenú, zmeny začnú platiť od augusta 2022

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz