Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. september 2022, piatok
 

Od stredy 6. mája začnú fungovať ďalšie prevádzky, môžu sa konať omše či svadby

04. 05. 2020

kadernictvo-ilustr

Vzhľadom na dobrý vývoj so šírením nového koronavírusu na Slovensku sa môžu od stredy 6. mája 2020  spojiť fázy 2 a 3 z plánu otvárania prevádzok. Podrobnosti budú upravené v nariadení hlavného hygienika Jána Mikasa, ktoré Úrad verejného zdravotníctva SR včas zverejní.

 

 

Otvorí sa tak krátkodobé ubytovanie bez spoločného stravovania, kaderníctva, holičstvá pedikúry a manikúry, vonkajšie turistické atrakcie, taxislužby, budú sa môcť konať  bohoslužby a svadby. Fungovať môžu obchody a služby bez obmedzenia rozlohy, vonkajšie terasy verejného stravovania, rehabilitačné služby, múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene. Všetko za prísnych hygienických podmienok. Uviedol to premiér Igor Matovič po  stretnutí s konzíliom epidemiológov v pondelok 4. mája.

Podľa predsedu vlády sa z tzv. druhej fázy plánu otvárania povoľuje krátkodobé ubytovanie s donesením jedla na izbu. Izby musia byť s WC a kúpeľňou, ale bez poskytovania iných služieb. Po odchode hosťa z izby musí byť izba 24 hodín voľná. Otvoria sa tiež  kozmetiky a soláriá (podľa podmienok). Uvoľňujú sa tiež vonkajšie turistické atrakcie, ale aj taxislužby. Taxíky musia byť s namontovanou deliacou stenou, ktorá napríklad fóliou oddeľuje vodiča od radu zadných sedadiel so zákazníkom. Povoľujú sa podľa hygienických podmienok tiež verejné bohoslužby a svadby.
Predseda vlády zároveň zdôraznil, že v rámci tretej fázy sa uvoľňujú prevádzky obchodov a služieb, ale s dezinfekciou rúk, pri dodržiavaní 25 štvorcových metrov  na zákazníka, ako aj pri dodržaní dvojmetrových odstupov. Vo verejnom stravovaní sa povoľujú vonkajšie "terasy", ale okraje stolov musia byť dva metre od seba, dotykové plochy stolov sa musia dezinfikovať po každom zákazníkovi. Pri jednom stole môžu sedieť maximálne dvaja ľudia alebo rodičia s deťmi.  Obchody však zostávajú až do odvolania v nedeľu zatvorené.

Fázy uvoľňovania


 "Vzhľadom na uvoľnenie otvárania prevádzok sa výrazne zvýšia kontroly dodržiavania stanovených hygienických podmienok. Naďalej platí zákaz stretávania sa na verejnosti mimo osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Pri sledovaní prechodu na ďalšiu fázu sa znižuje hranica sledovaného ukazovateľa kĺzavého mediánu na 50," spresnil Igor Matovič.

"Takzvaná štvrtá, posledná fáza uvoľňovania pravidiel nenastane, vzhľadom na inkubačnú dobu vírusu, skôr ako za 14 dní. V tejto fáze sú totiž zariadenia s veľmi veľkým epidemiologickým rizikom," dodal predseda vlády SR. 

Postupné otváranie škôl a škôlok bude témou série samostatných stretnutí, v hre je viacero možností. Ako uviedol Igor Matovič, úlohu zohrajú viaceré parametre i vývoj aktuálnej situácie v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Minister zdravotníctva Marek Krajčí doplnil, že potrebné je začať aj s plánovanými operáciami a ambulantnými vyšetreniami. Odborníci podľa jeho slov vypracovali metodické usmernenia, za akých podmienok sa budú môcť vykonať.

"Bude to musieť byť chirurgický rez, ako budeme postupne otvárať školy a škôlky," vyhlásil premiér v súvislosti s otváraním škôl. Poznamenal, že v hre je viacero možností. Pripustil, že postupné otváranie bude možno závisieť od veku študentov, ale napríklad aj od profesie rodičov. Ako prvé by pri tomto variante mohli ísť do škôl deti policajtov, zdravotníkov či vojakov. Zdôrazňoval, že diskusia o tejto oblasti sa ešte len začala.

Minister Marek Krajčí v súvislosti s plánovanými operáciami podotkol, že hoci doteraz boli zákroky obmedzené a nie zakázané, došlo k ich pozastaveniu. Vzhľadom na súčasnú situáciu podľa jeho slov hlavný hygienik SR Ján Mikas s národným krízovým klinickým tímom vypracovali metodické usmernenia. "Musíme zabezpečiť, aby sa zdravotná starostlivosť v krajine adaptovala na túto situáciu a bola čo najefektívnejšie poskytovaná obyvateľom," zdôraznil.

Minister skonštatoval, že v súvislosti s aktuálnou situáciou prehodnotili aj reprofilizáciu nemocníc. Vysvetlil, že počet lôžok rezervovaných pre covid-pacientov sa znížil. Počíta sa s 12.500 lôžkami v 12 koncových nemocniciach. Zvyšok kapacity by sa mal podľa neho efektívne využívať na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
 
Premiér sa vyjadril aj k situácii so štátnou karanténou. Na otázku, či ju plánujú zrušiť a nahradiť iným spôsobom odpovedal, že zatiaľ sa javí ako najúčinnejšie opatrenie. "Keď dokážeme nájsť rovnako bezpečnú alternatívu, nevylučujeme, že prístup zmeníme," poznamenal.

Zdroj: TASR, Úrad vlády


     

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz