Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

Od štvrtka 26. novembra zmeny v karanténnych opatreniach po vstupe na Slovensko

24. 11. 2020

colník dáva znamenie vodičovi dodávky

Od štvrtka 26. novembra 2020 dochádza k zmenám v karanténnych povinnostiach osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky. Zmeny podrobne upravuje aktuálna vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR č.  26 z 24. novembra 2020 (PDF, 499 kB).

 

S čím treba rátať od 26. novembra 2020 od 7. hodiny?

 

  • Na zoznam menej rizikových krajín pribudnú Írsko a Singapur, naopak, vypadne z neho Grécko.
  • Výnimka z povinnej izolácie za predpokladu predloženia negatívneho PCR testu sa okrem krajín Európskej únie bude vzťahovať aj na ostatné krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru - Veľkú Britániu, Nórsko, Island, Lichtenštansko -  a tiež Švajčiarsko.
  • Pri bezpríznakovom priebehu sa izolácia končí pre deti do sedem rokov ukončením povinnosti domácej izolácie osôb žijúcich s nimi v spoločnej domácnosti (dosiaľ do troch rokov veku).
  • Deti do 7 rokov nebudú po príchode zo zahraničia povinne testované (dosiaľ deti do 3 rokov), testovanie však môže nariadiť regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo lekár.
  • Výnimku z izolácie a testovania dostanú aj občania EÚ, EHP a Švajčiarska, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku, a v ostatných troch mesiacoch prekonali COVID-19, o čom musia mať potvrdenie od lekára na formulári, ktorý je prílohou č. 3 vyhlášky.
  • Osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku, ktoré vstupujú alebo opúšťajú Slovensko pre diagnostiku a liečbu, ako aj ich blízke osoby, už nebudú musieť žiadať o výnimku ministerstvo zdravotníctva, ak ich pobyt nepresiahne 12 hodín. Musia však predložiť lekárske pozvanie alebo následne potvrdenie o ošetrení.
    Ak ich pobyt presiahne 12 hodín, musia požiadať o posúdenie žiadosti na webstránke ministerstva zdravotníctva: https://cestujem.standardnepostupy.sk
  • Výnimku budú mať naďalej zamestnanci prevádzkovateľov kritickej infraštruktúry, s tým, že pre energetiku a priemysel súhlas vydáva ministerstvo hospodárstva, pre elektronické komunikácie ministerstvo dopravy.
  • Výnimku budú mať aj hráči športových tímov a realizačných tímov, ktorí cestujú na športové súťaže (TIPOS extraliga, Ice Hockey League alebo MOL Liga), musia však mať o tom potvrdenie.

 

Zdroj: MV SR, Úrad verejného zdravotníctva SR

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz