Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. máj 2024, pondelok
 

Odmeňovanie hasičov a horských záchranárov sa 1. aprílom zmenilo

01. 04. 2009

Hasičský zásah

V systéme odmeňovania hasičov a horských záchranárov došlo od 1. apríla k viacerým zmenám - podobne, ako od marca minulého roka v rámci Policajného zboru. Vyplýva to z novely zákona o Hasičskom a záchrannom zbore, ktorá nadobudla 1. apríla účinnosť. Snahou MV SR bolo upraviť systém tak, aby finančne zohľadnil fyzickú aj psychickú náročnosť výkonu štátnej služby a zároveň pôsobil ako motivačný prvok. Drvivá väčšina hasičov a horských záchranárov si tak platovo polepší. Novelou zákona došlo k

  • zrušeniu príplatkov za štátnu službu cez víkendy, v noci a počas sviatkov;
  • hodnostné príplatky záchranárov sa dostali na úroveň policajtov – t. j. do výšky 2 až 65,50 eur za jednotlivé hodnosti;
  • suma zodpovedajúca zrušeným príplatkom sa premietla do výšky zostávajúcich príplatkov, aby boli adresné;
  • navýšili sa takisto tarifné platy v jednotlivých platových triedach. V najnižších platových triedach ide o cca 70 percent, vo vyšších triedach to je cca 40 – 50 percentné zvýšenie tarifných platov.

Zmyslom novely je zníženie podielu príplatkov na služobnom príjme záchranára /čo sa odrazí aj na paušálnom znížení hodnostného príplatku/. Rezort chce takisto dosiahnuť čo najvyššie zvýšenie základu pre výpočet sociálnych dávok a platové posilnenie predovšetkým zásahových hasičov a záchranárov. Navyše, tarifné platy sa každoročne valorizujú. Zároveň sa zvýšili príplatky za zmennosť zo súčasných 1,7 – 14,1 percent na 20 až 50 percent, príplatky za riadenie a upravia sa aj pohotovostné príplatky.
hasici v akcii
Ministerstvo vnútra vykonalo prepočet vo všetkých platových triedach – žiadny záchranár nebude mať po nadobudnutí účinnosti novely nižší služobný príjem ako v súčasnosti. Novela zákona garantuje, že ak by k takej situácii po 1. apríli došlo, záchranár bude dostávať doplatok dovtedy, kým sa rozdiel neodstráni. 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz