Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. november 2023, štvrtok
 

Odpad z nelegálnej skládky v Ivanke pri Dunaji znečistil podzemné vody, prebieha vyšetrovanie

21. 05. 2020

skladka-farna-ilustr

Odpad z nelegálnej skládky v Ivanke pri Dunaji v okrese Senec v katastrálnom území časti Farná znečistil podzemné vody. Vo štvrtok 21. mája 2020  o tom informoval minister vnútra Roman Mikulec s ministrom životného prostredia Jánom Budajom.  Šéf envirorezortu upozornil, že skládka nevznikla zo dňa na deň a musel byť súčinný rad úradníkov, ktorý túto činnosť kryli.

 

Minister vnútra Roman Mikulec oznámil, že vo veci prebieha vyšetrovanie. Uviedol, že ide o asi jeden z najzávažnejších envirokriminálnych činov, ktoré sú momentálne objasňované. "Momentálne sme v procese vyšetrovania a v procese znaleckých posudkov a dokazovania," oznámil. Prvý znalecký posudok podľa jeho slov však už potvrdil, že na mieste došlo k znečisteniu podzemných vôd odpadom, ktorý sa nachádza na skládke. O detailoch však vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie neinformoval. Vyzval však úradníkov štátnych inštitúcií, ktoré sa budú prípadom zaoberať, aby k zisteniam pristupovali zodpovedne.

Roman Mikulec a Ján Budaj

"Nelegálna skládka sa tu nezjavila zo dňa na deň. Bola to dlhodobá cieľavedomá činnosť. Verím, že úradníci k tomu budú pristupovať zodpovedne a ja zo svojej pozície budem podporovať príslušníkov, ktorí sa venujú envirokriminalite, aby to vyšetrili," vyhlásil Roman Mikulec. Okresný úrad by podľa neho mal v tomto prípade konať a vydať možno aj rozhodnutie o tom, aby skládka bola zatvorená. To, či sa materiál a odpad zo skládky vyváža na stavbu bratislavského nultého obchvatu, diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, je podľa ministra  Mikulca predmetom šetrenia. "Autá tu zjavne chodia, kde sa materiál vyváža, je v procese zisťovania," podotkol.

Tlačová konferencia

Minister životného prostredia vyhlásil, že nemôžu nateraz zverejniť presne, čo sa v podzemnej vode našlo. Argumentoval živým vyšetrovaním. "Znečistenie sa nameralo a je veľmi vážne. Šokovalo ma však zloženie jedov, ktoré sa na tejto skládke objavili," povedal s tým, že ide v tomto prípade o ohrozenie zdravia a znečistenie podzemnej vody, ktorá je na Žitnom ostrove a je tak "pokladom" pre celé Slovensko.

Ján Budaj chce, aby Slovenská inšpekcia životného prostredia presondovala aj okolie skládky a zistila, ako a kde sa šíri znečistenie. Ako podotkol, envirokriminalita tu netrvala rok. "Musel tu byť súčinný rad úradníkov, ktorí to prikrývali," vyhlásil Budaj, s tým že chcú dosiahnuť, aby bola vyvodená aj osobná zodpovednosť.

Zdroj: TASR

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz