Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. jún 2024, piatok
 

Okresný úrad v Bratislave podal trestné oznámenie v súvislosti s majetkom odsúdeného Ladislava Bašternáka

09. 09. 2020

generalna-prokuratura-ilustr

V súvislosti s priebehom konkurzu na majetok odsúdeného Ladislava Bašternáka podal Okresný úrad v Bratislave na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestných činov porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, marenia konkurzného konania, poškodzovania veriteľa, zneužívania právomocí a marenia úlohy verejným činiteľom.

 

Podľa okresného úradu s majetkom L. Bašternáka v dočasnej správe OÚ Bratislava bolo bývalým vedením úradu nakladané spôsobom, ktorým bol prinajmenšom sčasti zmarený alebo podstatne sťažený výkon trestu prepadnutia majetku.

Po posúdení situácie s priebehom konkurzu sa vedenie ministerstva vnútra rozhodlo využiť externé právne služby.

V júni Okresný súd Bratislava I. zablokoval majetok L. Bašternáka, ktorý bol sporne prevedený na jeho príbuzných a ďalšie osoby a zakázal s ním akékoľvek nakladanie. Stotožnil sa tak s názorom právneho zástupcu štátu v tejto kauze, podľa ktorého má štát v konkurznom konaní postavenie veriteľa a má právo odporovať vykonaným právnym úkonom úpadcu, v tomto prípade odsúdeného Ladislava Bašternáka. 

Vtedajšia správkyňa JUDr. Lenka Ivanová napriek počiatočnému prísľubu odporovacie žaloby nikdy nepodala s odôvodnením, že v priebehu konkurzu neboli splnené hmotnoprávne podmienky na uplatnenie odporovacieho práva.  Keďže postoj správkyne bol na základe verdiktu súdu v rozpore s jej zákonnou povinnosťou obhajovať záujmy veriteľov s odbornou starostlivosťou, Okresný úrad v Bratislave ešte 15. júna navrhol súdu jej odvolanie a zároveň ustanovenie nového správcu konkurznej podstaty.

Novým správcom je JUDr. Martin Sečanský, súd ho ustanovil 28. augusta 2020.


 

 Prečítajte si tiež:

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz