Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 21. jún 2021, pondelok
 

Opatrenia v súvislosti s koronavírusom

08. 03. 2020

snímka korona vírusu

Ústredný krízový štáb na zasadnutí 6. marca 2020 vydal odporúčania mestám a obciam. Opatrenia sa týkajú konkrétne obmedzenia organizácie spoločenských, kultúrnych a športových podujatí vo svojej pôsobnosti. Taktiež majú odporučiť právnickým a fyzickým osobám – podnikateľom na území obce obmedziť hromadné podujatia, pri ktorých by mohlo dôjsť k šíreniu ochorenia.

„Polícia sa aktívne spolupodieľa na opatreniach v súvislosti s koronavírusom, ktoré plní na základe záverov zasadnutí Ústredného krízového štábu. Poskytuje asistencie lekárskym zložkám pri prevozoch osôb s podozrením na vírus, realizuje informačnú kampaň vlastnými silami a prostriedkami, ako aj v súčinnosti s mimorezortnými partnermi, dobrovoľnými organizáciami vo vnútrozemí ako aj na určených hraničných priechodoch a letiskách,“ ozrejmila ministerka vnútra Denisa Saková. Informačnú kampaň polícia realizuje aj prostredníctvom facebooku Policajného zboru. Policajti absolvovali nácviky krízových situácií na letisku M.R. Štefánika v Bratislave, na hraničnom priechode Vyšné Nemecké a v Čiernej nad Tisou.

Hliadky Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave zabezpečujú nepretržitý výkon služby v priestoroch Kliniky infektológie Univerzitnej nemocnice v BA, kde poskytujú spoluprácu podľa požiadaviek lekárskeho tímu. Polícia rovnako prijíma  ďalšie vlastné opatrenia, ktorých cieľom je v maximálnej možnej miere eliminovať šírenie koronavírusu. Ide najmä o zisťovanie a prejednávanie priestupkov formou objektívnej zodpovednosti. Fyzická kontrola dokladov totožnosti vo výkone služby sa realizuje iba v nevyhnutných a odôvodnených prípadoch. Cieľom vyššie uvedených opatrení je v čo najväčšej možnej miere sa vyvarovať hotovostného styku. Denne, tj. za operačný deň (24 hod) sa na realizácii vyššie uvedených opatrení podieľa cca 1000 policajtov, zaradených na všetkých útvaroch a službách v rámci Policajného zboru.

Musíme však zdôrazniť, že ide o preventívne opatrenia a nie je dôvod na paniku. Treba dodržiavať odporúčané rady a hygienu! Žiadame občanov, aby boli zodpovední a disciplinovaní!

Na hraniciach s Rakúskom je v spolupráci s dobrovoľnou záchrannou brigádou Civilnej ochrany a Komplexnou centrálnou záchrannou službou opäť vykonávaná letáková informačná kampaň. Cieľom kampane je informovať všetkých slovenských občanov, ktorí sa vracajú z miest zasiahnutých koronavírusom (Taliansko a Rakúsko), o možnej prevencii, prípadne o prejavoch ochorenia a kam telefonovať, ak už človek pociťuje zdravotné problémy.

Kampaň prebiehala v piatok 6. marca 2020 od 16:00 hod. do 24:00 hod, ako aj v sobotu od 06:00 hod do 24:00 hod a pokračuje aj  nedeľu 8. marca od 06:00 hod do 24:00 hod.

Z dôvodu predídenia šírenia možnej nákazy v nemocničnom prostredí boli s okamžitou platnosťou zakázané všetky návštevy vo všetkých nemocniciach na území SR.

Od piatka 6. marca 2020 taktiež platí zákaz návštev v domovoch sociálnych služieb (domovy dôchodcov, detské domovy) a väzniciach. O súčinnosť boli požiadané aj Cirkvi a náboženské spoločnosti registrované v SR, aby zvážili obmedzenie usporiadania a konania bohoslužieb, omší, náboženských stretnutí, pútí a slávností. Rovnako tak obmedziť používanie liturgických predmetov, spoločných modlitebných knižiek a predmetov, ktoré by mohli slúžiť na prenos vírusu a predísť vzájomnému fyzickému kontaktu.

Na základe záverov Ústredného krízového štábu sa dňom 6.3.2020 zrušili všetky zahraničné služobné cesty a prijatia zahraničných delegácií do odvolania v pôsobnosti všetkých rezortov.

V súvislosti s potvrdením koronavírusu na Slovensku, sa od pondelka 9. marca rušia všetky lety z a do Talianska z troch medzinárodných slovenských letísk. Teda z Bratislavy, Košíc a Popradu.“  povedal premiér Peter Pellegrini. "Dôkladne zvážte svoje cestovanie do zahraničia a radšej sa nezúčastňujte na veľkých verejných podujatiach.“ vyzval občanov.

V prípade podozrenia na nákazu novým koronavírusom treba kontaktovať nonstop infolinku 0917 222 682 alebo písať na e-mail: TA.LAJ1H@AHLG1S3FLFTE1F3@ 

K dispozícii sú aj nasledujúce kontakty funkčné 24 hodín denne, 7 dní v týždni:


Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici - 0918 659 580
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948 495 915
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave - 0905 903 053
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911 763 203
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911 908 823
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812

Viac informácií nájdete na www.health.gov.sk alebo 0800 221 234.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz

 

 

 

 

© 2021 Ministerstvo vnútra SR. Web dizajn a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems. Vyhlásenie o prístupnosti | Vyhlásenie o cookies (PDF, 398 kB)