Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. jún 2024, sobota
 

Ordinariát Ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky oslávil 10. výročie vzniku

06. 03. 2013

vikariat

Dňa 20. januára 2003 zriadil pápež Ján Pavol II. Ordinariát Ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky. V kalendári – cirkevnom i občianskom – sa v tento deň uvádza meno sv. Šebastián, ktorý sa stal jeho nebeským patrónom. Svätá stolica ustanovila ordinariát pre duchovnú službu katolíckym veriacim v OS a OZ SR a osobám zbaveným slobody rozhodnutím štátneho orgánu.

Základnou funkciou je zabezpečiť náboženský prejav a duchovné potreby pre profesionálnych vojakov a zamestnancov ozbrojených síl a ich rodiny; napomáhať pri upevňovaní služobnej disciplíny, upevňovaní morálneho stavu v extrémnych podmienkach, zvlášť vo vojne, pri ochrane verejného poriadku alebo spravodlivosti či pri odstraňovaní následkov živelných katastrof a v prípade veľkých katastrof, vojen či náhlych úmrtí sa duchovní takisto, v spolupráci so zdravotníckymi, psychologickými a sociálnymi službami, venujú aj starostlivosti o chorých a ranených, pozostalých či starých ľudí, či o ich rodiny a deti – nakoľko absolvujú výcvik tzv. „posttraumatických krízových intervencií“.

Ordinariát má 3 vikariáty – Ministerstva obrany SR, Ministerstva vnútra SR a Ministerstva spravodlivosti SR. Do kompetencie Vikariátu ministerstva vnútra patrí duchovná starostlivosť v Policajnom zbore, v Hasičskom a záchrannom zbore, v Horskej záchrannej službe. Medzi ich pravidelné aktivity patrí organizovanie detských letných táborov, stretnutí rodín príslušníkov rezortu, zádušných sv. omší za príslušníkov, ktorí položili svoje životy pri výkone povolania, ale aj organizovanie Medzinárodného dňa modlitieb za obete dopravných nehôd v tretiu novembrovú nedeľu. Vikariát MV SR má na starosti aj duchovnú správu katedrálneho chrámu sv. Šebastiána v Bratislave-Krasňanoch, kde sa 5. marca 2013 uskutočnila slávnostná svätá omša k 10. výročiu ordinariátu. Tej predchádzala slávnosť v hoteli Bôrik, na úvod ktorej sa vyznal Mons. František Rábek, biskup-ordinár OS a OZ SR: Pri príležitosti tohto malého výročia ordinariátu by som sa chcel úprimne poďakovať všetkým, ktorí sa pričinili o jeho vznik a rast, o vytváranie podmienok pre našu službu, ale predovšetkým Vám, milí príslušníci, ktorí ste nás ochotne prijali, ktorí spolupracujete s našou duchovnou službou a príkladom svojej viery a života sa stávate najlepšou odpoveďou na otázku, na čo je ordinariát“. 

Na slávnosti so svojím prejavom a poďakovaním vystúpil aj minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý vysoko ocenil duchovnú služby ordinariátu a vikariátu rezortu vnútra a uviedol, že si už pôsobenie OS a OZ SR nevie bez ich pomoci a podpory predstaviť. Ako predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť bol minister Kaliňák v roku 2003 pri vzniku ordinariátu, a aj z tohto dôvodu mu Mons. Rábek udelil medailu sv. Šebastiána. Jednotlivé vikariáty a ich činnosť v krátkych dokumentárnych filmoch predstavili vikári Mgr. František Počurek (MO SR), Mons. František Bartoš (MV SR) a Mons. Bartolomej Juhás (MS SR). Na slávnosti sa zúčastnili aj zahraniční vikári, apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana, štátni predstavitelia a mnohí iní významní hostia.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz