Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Osoby, na ktoré Bašternák previedol svoj majetok, neuspeli na súde

04. 02. 2021

sud-verdikt-kladivko-ilustr

Štát má vo vlečúcom sa prípade majetku po odsúdenom Ladislavovi Bašternákovi opäť o čosi voľnejšie ruky. Krajský súd v Bratislave rozhodol o posledných odvolaniach voči rozhodnutiam Okresného súdu Bratislava I. podaných Bašternákovými rodinnými príslušníkmi a ďalšími osobami, na ktoré odsúdený previedol svoj majetok v snahe zabrániť jeho prepadnutiu.

Ešte v júni 2020 Okresný súd Bratislava I. novým majiteľom zakázal prevádzať, prenajímať, dávať do užívania alebo zaťažovať majetok vecnými bremenami. Nariadil celkom 6 neodkladných opatrení, pričom voči štyrom opatreniam sa tieto osoby odvolali. Krajský súd v priebehu decembra 2020 a januára 2021 potvrdil platnosť vydaných neodkladných opatrení. To znamená, že s majetkom po odsúdenom nemôžu súčasní majitelia nijako nakladať.

"Je to zároveň potvrdenie správnosti nášho rozhodnutia napriek nejednoznačnej legislatíve ísť s celou záležitosťou na súd a presvedčiť ho, že štát má v konkurznom konaní postavenie veriteľa, a teda aj právo odporu voči špekulatívnym krokom úpadcu," povedal minister vnútra Roman Mikulec.

Bašternákov majetok od augusta 2020 spravuje JUDr. Martin Sečanský, ktorý nahradil JUDr. Lenku Ivanovú. Bývalú správkyňu navrhol Okresný úrad v Bratislave odvolať, keďže nikdy nepodala odporovacie žaloby voči prevedeniu majetku Bašternáka na iné osoby. Za tento prístup v rozpore so záujmami veriteľa, ktorým je štát, jej ministerstvo spravodlivosti vyrúbilo niekoľkotisícovú pokutu.

V prípade je vedené aj trestné stíhanie. Okresný úrad v Bratislave na jeseň minulého roka podal na Generálnu prokuratúrou SR trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestných činov porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, marenia konkurzného konania, poškodzovania veriteľa, zneužívania právomocí a marenia úlohy verejným činiteľom. Prípad vyšetruje NAKA.

Ďalším očakávaným krokom bude rozhodnutie súdu o tom, či Bašternákov majetok prepadne štátu, a teda či sa štát stane jeho definitívnym vlastníkom.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz