Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. jún 2024, streda
 

Osvedčenia o evidencii vozidiel už aj ako čipové karty

01. 06. 2010

pz-motocykel

1. júna nadobúda účinnosť novela zákona o cestnej premávke, ktorá do slovenského právneho poriadku transponuje Smernice Európskeho parlamentu a Rady o vodičských preukazoch.

Najzásadnejšou zmenou, ktorú novela prináša, je zavedenie novej formy osvedčenia o evidencii vozidla. Osvedčenia budú mať už dve časti - polykarbonátovú čipovú kartu a klasickú papierovú. Prvé čipové karty sa začnú vydávať od 1. júna 2010.
Takáto forma osvedčenia zabráni nadmernému opotrebovávaniu súčasného papierového osvedčenia o evidencii a eliminuje trestnú činnosť páchanú v súvislosti s krádežami, kúpou a predajom motorových vozidiel. Znamená to aj priblíženie sa k občanovi - a to tým, že aspoň jeden doklad o vozidle bude mať vždy k dispozícii. Klasické papierové osvedčenia o evidencii budú mať občania totiž u seba doma. So sebou si budú nosiť čipové karty. Papierové osvedčenia budú zároveň slúžiť ako dočasná náhrada po dobu 30 dní za elektronické osvedčenie o evidencii, ak je ešte v procese výroby, bolo odcudzené alebo stratené.

Čipové karty budú vydávať iba policajné útvary, doklad bude platiť 10 rokov. Na elektronickom osvedčení o evidencii budú vygravírované základné údaje o vozidle. Rovnaké údaje budú zapísané na kontaktnom čipe. Pre získanie komplexných informácií z čipu poslúžia kiosky a čítacie zariadenia. Tam sa občania dozvedia o technických a emisných kontrolách, zmluvnom poistení, rovnako aj informáciu, či náhodou nie je ich vozidlo v pátraní. Špecializované kiosky budú umiestnené ma každom okresnom dopravnom inšpektoráte, oddeleniach dokladov okresných riaditeľstiev Policajného zboru a vybraných obvodných oddeleniach Policajného zboru

Ak držiteľ príde o osvedčenie (stratou alebo krádežou), ohlási to na najbližšom oddelení Policajného zboru. Osvedčenie sa automaticky zablokuje a stane sa neplatným. Aby nedošlo k zneužívaniu, elektronické osvedčenie o evidencii môže prostredníctvom elektronickej služby zablokovať oprávnená osoba.
Polykarbonátová čipová karta je zabezpečená viaclíniovými ochrannými prvkami, čím sa zabráni jej neoprávnenému pozmeňovaniu a falšovaniu.

Pokiaľ si bude vodič chcieť súčasné osvedčenie o evidencii dobrovoľne vymeniť, odovzdá ho na dopravnom inšpektoráte. Získa osvedčenie o evidencii v papierovej podobe spolu s osvedčením o evidencii vo forme polykarbonátovej karty. Za každé zaplatí 6 eur.

predna strana polykarbonatovej cipovej karty


Novela zákona o cestnej premávke prináša aj ďalšie zmeny - okrem iného:

  •  K závažným porušeniam pravidiel cestnej premávky sa od júna zaradí aj zastavenie a státie na parkovacom mieste vyhradenom pre osobu so zdravotným postihnutím /ak nejde o vozidlo pre ktoré je parkovacie miesto vyhradené/. Sankcie za takéto konanie sa zvýšia zo súčasných do 100 eur v riadnom konaní a do 60 eur v blokovom konaní na sumu 60 až 300 eur v riadnom konaní a do 150 eur v blokovom konaní.
  • Nanovo ustanovuje vek na udelenie vodičského oprávnenia z 21 na 24 rokov pri skupinách A, D a DE /motorky, autobusy alebo prívesy za autobusom/. Táto zmena však začne platiť až od 19. januára 2013.
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz