Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. jún 2024, štvrtok
 

Otvorenie moderného výcvikového centra Canispol Slovakia pre služobných psov a kynológov

16. 02. 2016

foto_canispol

Štvornohí profesionáli a ich inštruktori budú trénovať a pracovať v novom prostredí. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky otvorilo 16. februára 2016 v Bratislave stredoeurópske výcvikové centrum Canispol Slovakia. Areál poskytne pre služobných psov lepšie podmienky pre ich výcvik, ustajnenie a veterinárnu starostlivosť. Projekt vybudovania centra bol financovaný Programom švajčiarsko-slovenskej spolupráce. 

Budovanie, rekonštrukcia a nákup techniky

Nová výcviková hala, koterce pre viac ako päť desiatok psov, rekonštrukcia veterinárnej ambulancie a ubytovacích priestorov pre frekventantov, nákup modernej techniky a vybavenia. To je len časť z projektu Zlepšenie pripravenosti záchranných zložiek MV SR, v rámci ktorého putovali financie aj pre potreby služobných a záchranárskych psov. „Postavenie služobných psov a ich inštruktorov má nenahraditeľné miesto v Policajnom zbore SR. Len za minulý rok zasahovali vo viac ako 20 000 prípadoch. Nepátrajú iba po návykových a nebezpečných látkach, ale aj po ľuďoch, ktorým mnohokrát zachránili život. Nielen ľudia, ale aj zvieratá v službe ministerstva vnútra si zaslúžia kvalitné podmienky na prípravu a prevenciu. Verím, že sa im bude v nových priestoroch páčiť a že sa svojim psovodom za to odvďačia oddanosťou, poslušnosťou a nasadením,“ povedal podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák. Súčasťou projektu sú aj spoločné školenia slovenských psovodov so Záchranárskym útvarom armády Švajčiarskej konfederácie zamerané na pátranie v teréne, v ruinách a nočné cvičenia v zrúcaninách. 

Celoživotný výcvik pre štvornohých záchranárov

Služobné psy sa v špeciálnej kynológii zameriavajú na záchranárske práce a vyhľadávanie výbušnín, omamných a psychotropných látok (drog), akcelerantov horenia, tabaku a tabakových výrobkov, mŕtvolných pachov a bankoviek. „Základný výcvik našich psov síce trvá tri mesiace, no formuje a vyvíja sa v podstate po celý ich život. Preto je veľmi dôležité poskytnúť im a ich inštruktorom čo najlepšie podmienky. Výsledky sa potom ukážu nielen na medzinárodných podujatiach, na ktorých naši členovia viackrát uspeli, ale aj v priamom nasadení,“ vysvetlil riaditeľ odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru Branislav Diďák. 

Príbehy so šťastným koncom

Štvornohí záchranári sa nemôžu podeliť o svoje pracovné úspechy, musia to za nich urobiť ich inštruktori, s ktorými trávia nespočetne veľa času. Medzi príbehy so šťastným koncom z posledného obdobia patria tri obdivuhodné výkony. Služobná suka Jess našla v lesnom poraste nad mestom Handlová psychicky chorú ženu, ktorá bola nezvestná 36 hodín a pod vplyvom liekov a alkoholu sa chcela pokúsiť o samovraždu. Dasty vypátral v ťažko dostupnom teréne osobu nezvestnú tri dni, ktorá bola ťažko podchladená a v bezvedomí. Samotní hasiči sa k nej dostali po troch hodinách. Jedným z najčerstvejších úspešných prípadov je výkon psa Uxar, ktorý za jeden mesiac vypátral dve osoby, ktoré sa pod vplyvom silných liekov pokúšali spáchať samovraždu. 

Podpora zo Švajčiarskej konfederácie

Vybudovanie a rekonštrukcia výcvikového centra je súčasťou projektu Zlepšenie pripravenosti záchranných zložiek MV SR. Projekt finančne z väčšinovej časti zabezpečil Program švajčiarsko-slovenskej spolupráce vo výške 3 754 407 eur pričom na samotné výcvikové centrum bola použitá suma 1 935 580 eur. Podobné programy so Švajčiarskou konfederáciou fungujú aj pre iné rezorty a oblasti na Slovensku a taktiež v rámci iných členských štátov Európskej únie. V rokoch 2004-2014 Švajčiarska konfederácia vyplatila štátom EÚ 1 miliardu švajčiarskych frankov, na Slovensko smerovalo vyše 66 miliónov frankov.

Slávnostné otvorenie výcvikového centra Canispol Slovakia.

Slávnostné otvorenie výcvikového centra Canispol Slovakia.

Slávnostné otvorenie výcvikového centra Canispol Slovakia.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz