Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. júl 2024, štvrtok
 

Oznamy na tiesňovom čísle 112 majú zabrániť jeho zneužívaniu

07. 07. 2011

Logo112 - velke

Ministerstvo vnútra 7. júla spustilo na tiesňovom čísle 112 oznamy, ktoré by mali volajúcich odradiť od jeho zneužívania. V súčasnosti je 80% hovorov na tiesňovú linku 112 falošných a väčšina z nich pochádza z mobilných telefónov bez SIM karty. Skúsenosti z viacerých európskych krajín ukazujú, že po zavedení informačných oznamov pred telefonickým spojením s operátorom sa podarilo až o niekoľko desiatok percent znížiť množstvo falošných volaní, ktoré sú často obľúbenou hrou detí vo voľnom čase.
Oznam by mal poslúžiť ako filter pre neoprávnené volania, ktorý odradí volajúceho od zneužívania tiesňového čísla 112. Uvoľní sa tak viac operátorov pre spracovanie telefonátov občanov nachádzajúcich sa skutočne v núdzi, keď záleží na každej sekunde.

Oznamy existujú v dvoch verziáchjedna pre identifikované volania, teda volania z pevných liniek a mobilných telefónov so SIM kartou, druhá je pre tie neidentifikované. Pre identifikované volania bol zvolený oznam v slovenskom a následne anglickom jazyku, ktorý volajúceho informuje o tom, že sa dovolal na číslo 112: „Číslo tiesňového volania 112. You have reached the emergency number 112.“ O niečo dlhší je oznam pre neidentifikované volania, z ktorých je viac ako 99% neoprávnených: "Číslo tiesňového volania 112. The emergency number 112. Vaše volanie môže byť vyhodnotené ako neoprávnené. Momentálne zisťujeme identifikačné číslo Vášho telefónu. Pokuta za zneužitie čísla tiesňového volania je do 1659 eur. V prípade, že skutočne potrebujete pomoc, čakajte na spojenie s operátorom." Zavedenie týchto oznamov nespôsobí žiadne časové obmedzenie pri vybavení tiesňového volania. V prípade identifikovaného volania bude volanie zobrazené na pracovisku operátora okamžite, preto vo väčšine prípadov volajúci bude počuť len začiatok oznamu, t.j. úsek od prvého zazvonenia až po „prevzatie“ tiesňového volania operátorom. V prípade oznamu pred neidentifikovanými volaniami bude volanie zobrazené na pracovisku operátora až po odznení prvej vety vyššie uvedeného oznamu.

Niektoré európske krajiny (Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Rumunsko, Slovinsko či Veľká Británia, z nečlenských krajín EÚ Chorvátsko) tento problém vyriešili ešte radikálnejšie - definitívnym zablokovaním volaní na tiesňové číslo 112 z mobilných telefónov bez SIM karty. Na číslo 112 sa v týchto krajinách nedovoláte ani v prípade, že máte SIM kartu, no nemáte aktivovaný roaming.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz