Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. apríl 2024, piatok
 

Parlament schválil zmeny v zákone o Horskej záchrannej službe

30. 11. 2022

paragraf

Národná rada SR  30. novembra 2022  schválila návrh novely zákona č. 544/2002 Z. z. o Horskej záchrannej službe, v dôsledku čoho by sa činnosť vykonávaná horskými záchranármi mala zrýchliť a zefektívniť.

Zavádza sa oprávnenie využívať prevádzkové a lokalizačné údaje GSM zariadenia osoby v tiesni, ktorá je nezvestná. Horským záchranárom umožní použitie zariadení umiestnených na dronoch, vrtuľníku, automobile, či na samotných záchranároch.  Tie dokážu lokalizovať osobu v tiesni pomocou mobilu aj na miestach bez pokrytia GSM signálom.

Prevádzkové a lokalizačné údaje, ktorými disponujú právnické a fyzické osoby prevádzkujúce elektronické komunikačné siete alebo poskytujúce elektronické komunikačné služby, má podľa súčasnej právnej úpravy oprávnenie zisťovať Policajný zbor pri pátraní po nezvestnej osobe.

Návrhom zákona sa zavádza zákonné oprávnenie Horskej záchrannej služby využívať takto získané údaje. Vzhľadom na skutočnosť, že o úspešnosti mnohých záchranných a pátracích akcií môžu rozhodovať minúty, napr. pri osobách zasypaných lavínou, umožnenie využívania modernej techniky Horskou záchrannou službou je nevyhnutné," povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Upraví  sa aj počet zásahových horských oblastí na Slovensku, v ktorých je pomer vynaložených nákladov neadekvátny, vzhľadom na nízky počet zásahov. Zo zásahového územia Horskej záchrannej služby sa vyraďujú Bukovské vrchy, Javorníky a Moravsko-sliezske Beskydy.


Zlepší sa materiálno-technické vybavenie príslušníkov HZS.

Zmeny budú účinné od 15. januára 2023,  k vyradeniu uvedených horských oblastí zo zásahového územia dôjde až od 1. apríla 2023

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz