Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. jún 2024, nedeľa
 

Pilotné testovanie na Orave a v Bardejove: účasť takmer 91 %, najviac obyvateľov sa testovalo v Bardejove, najviac infekčných je v Tvrdošíne

26. 10. 2020

orava-testovanie

Orava a Bardejov majú za sebou prvý víkend plošného testovania obyvateľstva na ochorenie COVID-19. V štyroch pandémiou najviac zasiahnutých okresoch bolo od piatku 23. októbraa  do nedele 25. októbra 2020  otestovaných celkovo 140 945 osôb, z toho 976 osôb bolo testovaných v nemocniciach a zariadeniach sociálnych služieb. Antigénové testy preukázali infekčnosť celkovo u 5 594 osôb, čo predstavuje 3,97 %.   

„Pilotné testovanie v najrizikovejších okresoch Slovenska máme úspešne za sebou. V prvom rade musím povedať, že som nesmierne hrdý na naše vojačky a vojakov. Ozbrojené sily SR opäť dokázali, že sú tu pre Slovensko vždy a všade, kde je to potrebné. Za rekordne krátky čas dokázali naplánovať a zrealizovať túto náročnú úlohu. Testovanie na Orave a v Bardejove bola prvá skúška, v ktorej obstáli na výbornú. Teraz pred nami stojí ďalšia výzva – celoplošné testovanie,“ minister obrany Jaroslav Naď s tým, že celoplošné testovanie bude ešte predmetom rokovania Ústredného krízového štábu SR. 

Zároveň doplnil, že skúsenosti nadobudnuté priamo na Orave a v Bardejove sú nesmierne dôležité pri prípravách celoplošného testovania. „Všetky vyhodnotené poznatky zapracujeme do našich procesov tak, aby sme boli na nadchádzajúci víkend pripravení ešte lepšie,“ dodal minister obrany.

Infografika

  • Z celkových 139 969 testov odobratých v rámci odberných miest (počet bez testov realizovaných v nemocniciach a zariadeniach sociálnych služieb) pilotného testovania bolo najviac, až 48 320 testov, realizovaných v Bardejove. Infekčnosť tam predstavovala celkovo 3,25 %, čo znamená, že pozitívne antigénové testy malo 1 569 obyvateľov.
  • Najkritickejšia situácia sa preukázala v okrese Tvrdošín, kde bolo infekčných 4,85 % obyvateľov, teda 1 078 osôb z celkovo 22 250 testovaných.
  • Druhú najvyššiu mieru infekčných obyvateľov mal okres Námestovo. Zo 40 052 osôb tam je 1 910 infekčných, teda 4,77 %. Dolný Kubín mal pri 29 347 testovaných osôb najnižšiu mieru infekčnosti – 3,12 %, teda 916 osôb.

Z predpokladu pilotného testovania obyvateľov Oravy a Bardejova, ktorý počítal s maximálnou účasťou 155 000 osôb tak reálna účasť predstavovala až cca 91 %. Najviac ľudí sa na Orave a v Bardejove prišlo do odberných miest otestovať v piatok, celkovo 61 905 osôb. V sobotu prišlo na test do odberných miest 59 613 a v nedeľu 18 451 obyvateľov.

Minister vnútra Roman Mikulec  navštívil viacero miest a obcí v testovaných okresoch i mnohé odberné miesta. "Musím povedať, že jedno mali spoločné. Bolo vidieť snahu, spolupatričnosť a spoluprácu," skonštatoval Roman Mikulec. Obyvatelia boli podľa neho pokojní a testovanie neberú na ľahkú váhu. Vyzdvihol tiež ich zomknutosť.

Zdroj: MO SR

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz