Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. september 2022, piatok
 

Po prestávke vynútenej pandémiou koronavírusu začnú fungovať autoškoly

20. 05. 2020

autoskola-ilustr

Minister vnútra Roman Mikulec v pondelok 18. mája 2020 absolvoval stretnutie s predsedom Slovenskej komory výcvikových zariadení autoškôl Jozefom Roháľom a podpredsedom komory Vojtechom Juríkom. Hovorili najmä o urýchlení procesu vykonávania skúšok z odbornej spôsobilosti u žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia.

 

Skúšobní komisári boli pripravení, čakalo sa len na stanovenie konkrétnych podmienok a opatrení zo strany Úradu verejného zdravotníctva SR. Odbor dopravnej polície Prezídia PZ na základe toho  vydal v stredu 20. mája 2020 príkaz na realizáciu skúšok z odbornej spôsobilosti. Okamžite začala koordinácia s jednotlivými autoškolami a dlhoočakávané skúšky sa spustia podľa dohôd.

Prevádzky autoškôl a iných registrovaných osôb pre vykonávanie kurzov povinnej základnej kvalifikácie a pravidelného výcviku sú  povinné dodržiavať nasledovné pravidlá:

  • vodič a inštruktor musia mať vhodným spôsobom prekryté horné dýchacie cesty (rúško, šál, šatka), 
  • praktický výcvik vo vedení vozidla a údržby vozidla možno vykonávať len za účasti jedného účastníka vodičského kurzu a jedného inštruktora; pri konaní skúšky sa počet osôb rozširuje o jedného skúšobného komisára prítomného v kabíne vozidla,
  • po každom výcviku vedenia vozidla a výcviku na trenažéri, ktorý absolvuje jeden účastník kurzu musí byť interiér vozidla, najmä volant a rýchlostná páka, vydezinfikovaný dezinfekčným prostriedkom,
  • medzi jednotlivými jazdami vozidlom pri zmene účastníka kurzu musí byť prestávka v trvaní najmenej 15 minút,
  • pri výcviku zameranom na vedenie motorových vozidiel skupín A (motorky) musí mať každý z frekventantov tohto kurzu vlastnú prilbu a príslušné ochranné pomôcky, ktoré sa pri takomto výcviku pri vedení tohto typu vozidla používajú (napr. ochranné rukavice). 

Podrobnosti sú upravené v aktuálnom opatrení hlavného hygienika, pri teoretickej časti výučby je takisto potrebné dodržiavať pravidlá stanovené Úradom verejného zdravotníctva SR.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz