Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 16. jún 2024, nedeľa
 

Po útoku teroristov vo francúzskom Nice zostáva na Slovensku zvýšený protiteroristický stupeň

18. 07. 2016

kriz

Ministerstvo vnútra SR ostro odsudzuje teroristický útok vo francúzskom Nice 14. júla 2016, pri ktorom  zahynuli nevinní a bezbranní ľudia. Slovenské bezpečnostné zložky sledujú situáciu vo Francúzsku a komunikujú so zahraničnými partnermi. Naďalej u nás zostáva zvýšený protiteroristický stupeň – 2, prijatý 23. marca po teroristickom útoku v Belgicku.  Rozhodla o tom v piatok 15. júla Bezpečnostná rada SR.

Na Slovensku sú zvýšené bezpečnostné opatrenia dlhodobo, ktoré sa sústreďujú najmä na miesta, na ktorých sa združuje väčší počet ľudí a sledujeme strategické objekty. Bezpečnostné opatrenia sú momentálne zvýšené aj pri príležitosti slovenského predsedníctva.

Ako po rokovaní bezpečnostnej rady oznámil minister vnútra Robert Kaliňák, 24-hodín denne  bude zasadať Národné bezpečnostné a analytické centrum, ktoré patrí pod Slovenskú informačnú službu (SIS). „Bude postupne vyhodnocovať všetky informácie, ktoré budú prichádzať nielen z Francúzska, ale aj z ďalších partnerských organizácií SIS," vysvetlil Kaliňák.

 Mnohé z prijatých opatrení budú viditeľné. Minister Robert Kaliňák  ich však bližšie nechcel konkretizovať, keďže ide aj o spravodajské informácie. Prisľúbil však, že snaha bude, aby boli obmedzenia pre obyvateľov a návštevníkov hlavného mesta čo najmenšie. Osobitne sa podľa neho bude musieť Slovensko pripraviť na septembrový summit európskych lídrov v Bratislave.
Nemyslí si, že v prípade útoku v Nice mohli zlyhať francúzske bezpečnostné zložky. Kriticky sa však vyjadril k faktu, že v poslednom čase sa zopakovali viaceré veľké teroristické útoky: „Do týždňa, desiatich dní budete mať všetky informácie o živote, ceste, rizikách, kontaktoch, prepojeniach útočníka, uvidíte. To všetko získame za pár dní, ale až po útoku. Ako je možné, že nie sme schopní vyhodnocovať tieto informácie dopredu a na základe nich prijímať opatrenia?“

Za najväčšieho nepriateľa v súboji s terorizmom minister Robert Kaliňák označil mieru uvoľnenia, alebo rutinu, ktorá sa mohla prejaviť aj vo Francúzsku, kde boli všetky bezpečnostné zložky v pohotovosti počas nedávnych Majstrovstiev Európy vo futbale.

Slovenská republika poslala do Francúzska pre našich občanov vládny špeciál. Lietadlo v sobotu 16. júla priviezlo domov 37 osôb, z toho jednu českú občianku.

Prílet Slovákov z francúzskeho Nice

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz