Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Počas návštevy českého ministra vnútra Víta Rakušana na Slovensku sa hovorilo aj o situácii na Ukrajine

25. 01. 2022

rakusan-mikulec-ilustr

Minister vnútra SR Roman Mikulec a jeho český partner Vít Rakušan chcú pokračovať v spolupráci medzi krajinami aj v rámci svojich rezortov. Počas návštevy českého ministra vnútra  Víta Rakušana v Bratislave v utorok 25. januára 2022 hovorili o spolupráci policajných zborov i záchranných zložiek.

Vít Rakušan ponúkol v prípade eskalácie situácie na Ukrajine tiež pomoc českých policajtov na východnej hranici SR, ktorá je vonkajšou hranicou Schengenu.

Ako priblížil minister Roman Mikulec, platná dohoda o spolupráci policajných zborov SR a ČR sa bude rozširovať. Ministri sa chcú zaoberať aj možnosťou spoločných nákupov vybavenia pre políciu. Diskutovali aj o kooperácii hasičských zborov, ale aj horských záchranných služieb.  

Rokovania delegácií

Témou stretnutia bola i situácia na Ukrajine. "Aj v tejto oblasti sme našli spoločnú reč," zhodnotil Roman Mikulec. Hovorili o niekoľkých scenároch opatrení na vonkajšej hranici Európskej únie. Podľa ministra Rakušana musí byť prípadný postup SR a ČR spoločný a opatrenia krajín musia byť v synergii.
Ministri vnútra konzultovali aj nadchádzajúce české predsedníctvo v Rade Európskej únie. "Slovenským partnerom sme navrhli, že pokiaľ by v rámci nášho predsedníctva chceli akcentovať niektoré svoje témy, sme, samozrejme, pripravení ich do našej spoločnej agendy prenášať," vyhlásil Vít Rakušan.

Ministri Vít Rakušan a Roman Mikulec

Ministri sa dohodli tiež na dolaďovaní spoločných stanovísk SR a ČR pred zahraničnými cestami. Vít Rakušan hovorí o forme "akejsi exkluzivity". Taktiež v programových vyhláseniach slovenskej a českej vlády vidí v oblasti bezpečnosti mnoho prienikov.

Zdroj: TASR
Foto: MV SR, Vladimír Benko

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz