Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. september 2024, štvrtok
 

Počas prvého kola volieb prezidenta prijala komisia pre voľby 30 podnetov, na poriadok dohliadalo 4500 policajtov

17. 03. 2019

urna-volby

Občania Slovenskej republiky  si v sobotu 16. marca 2019  piatykrát v histórii Slovenskej republiky volili hlavu štátu v priamych voľbách. Do druhého kola prezidentských volieb postúpili Zuzana Čaputová, ktorá získala 40,57 percenta hlasov a Maroš Šefčovič so ziskom 18,66 percenta hlasov.  

Oficiálne výsledky v nedeľu 17. marca 2019 potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na tlačovej konferencii. 

Najvyššia volebná účasť v prvom kole prezidentských volieb bola v Bratislavskom kraji, a to 58,88 percenta. Najmenej občanov prišlo voliť v Košickom kraji, kde bola účasť 42 percent.  

Podľa informácií Štatistického úradu SR bola z hľadiska okresov najvyššia účasť v okrese Bratislava I, a to 63,67 percenta, najnižšia účasť bola v okrese Komárno, presnejšie 27,84 percenta. Najvyššia účasť spomedzi všetkých samospráv bola v obci Šarbov (okres Svidník), a to 96,42 percenta a najnižšia účasť bola v obci Zádor (okres Rimavská Sobota), kde prišlo hlasovať 2,68 percenta voličov.

Víťazka prvého kola prezidentských volieb Zuzana Čaputová zvíťazila v 71 okresoch, Maroš Šefčovič získal prvé miesto v siedmich okresoch. Pani Čaputová získala najvyšší podiel hlasov v okrese Bratislava I, a to 66,90 percenta. Maroš Šefčovič získal najvyšší podiel hlasov v okrese Sobrance - 27,51 percenta.


      Celková volebná účasť na území SR dosiahla 48,74 percenta, čo je 2 158 859 voličov

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán prijala počas volebného dňa viac ako 30 podnetov. Týkali sa napríklad usmernenia komisií či pôsobenia pozorovateľov.
"V mnohých prípadoch štátna komisia odkazovala na predchádzajúce uznesenia z iných volieb, ktoré tieto otázky už vyriešili," priblížil predseda komisie Eduard Bárány s tým, že prvé kolo prezidentských volieb prebehlo vcelku pokojne a úspešne.
Podnety týkajúce sa celoštátneho denníka komisia postúpila ministerstvu kultúry. Incidentom v Medzanoch sa už zaoberá polícia, Eduard Bárány potvrdil, že v tomto prípade nedošlo k manipulácii volieb, čo potvrdila kontrola obsahu hlasovacej urny. "V obci, kde došlo k vyneseniu volebnej schránky, okrsková komisia následne preverovala počty, ktoré zodpovedali, nemalo by dôjsť k strate, bolo to aj zaprotokolované. Všetko sú to predbežné informácie v danej veci," doplnil.
 "O bránení vstupu voličov jedného z kandidátov nebola štátna komisia žiadnou oficiálnou cestou informovaná," odpovedal šéf komisie na otázku týkajúcu sa tvrdení kandidáta Štefana Harabina, že jeho voličom malo byť bránené vstúpiť do volebných miestností.
Priebeh prezidentských volieb monitorovali aj pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). "Boli prítomní na väčšine zasadnutí štátnej komisie, navštívili viacero miest v teréne, o čo sa zaujímali, by som sa obrátil skôr na nich," doplnil  preseda komisie pre voľby Eduard Bárány.

Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s incidentom s volebnou urnou v obci Medzany v okrese Prešov. K inému závažnému narušeniu prezidentských volieb z pohľadu polície nedošlo, počas volebnej soboty prijala celkovo 15 oznámení. Na nedeľnej tlačovej konferencii Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán o tom informoval viceprezident policajného zboru Róbert Bozalka.

"Čo sa týka incidentu v Medzanoch, je začaté trestné stíhanie pre trestný čin marenia prípravy, priebehu volieb a referenda. Znova zopakujem, z nášho pohľadu voľby prebehli štandardne, bez narušenia verejného poriadku," povedal Róbert Bozalka. 
 Predseda štátnej komisie Eduard Bárány doplnil, že k strate volebných lístkov dôjsť nemalo. Okrsková komisia podľa jeho slov počty preverila a tie súhlasili.
 Ako ozrejmil viceprezident Bozalka, počas volieb bolo v službe 6500 policajtov, z toho 4500 sa venovalo primárne činnostiam spojeným s priebehom volieb. Pred dňom konania volieb a vo volebný deň zaznamenala polícia celkovo 26 podaní, z toho šesť trestných oznámení. Doplnil, že tri trestné konania už boli začaté. Polícia okrem toho eviduje aj osem priestupkov a 12 iných podnetov. Policajti napríklad riešili podľa jeho slov poškodzovanie cudzích práv a cudzej veci, prejavenie sympatií k hnutiu potláčajúcemu základné práva a slobody či nebezpečné vyhrážanie sa. Z priestupkov podľa jeho slov prevládali priestupky proti majetku, verejnému poriadku a občianskemu spolunažívaniu.
  

Ministerstvo vnútra už pripravuje druhé kolo prezidentských volieb, ktoré sa uskutoční v sobotu 30. marca.

Funkčné obdobie súčasného prezidenta pána Andreja Kisku uplynie 15. júna, keď bude inaugurovaný jeho nástupca.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz