Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. jún 2024, štvrtok
 

Počet akcieschopných hasičských jednotiek sa v budúcnosti rozšíri

29. 02. 2008

Ministerstvo vnútra navrhlo rozšíriť počet akcieschopných výjazdových pracovísk hasičských jednotiek. Malo by ísť o kompletnú rekonštrukciu už zriadených hasičských staníc a vybraných zbrojníc, ktorá by umožnila nasadiť do zásahu aj obecné hasičské zbory, ktoré sú vzhľadom na súčasnú slabú technickú vybavenosť nasadzované len minimálne.
 
Tento návrh vzala vláda na vedomie v rámci Plošného rozmiestnenia hasičských staníc HaZZ a hasičských zbrojníc obecných hasičských zborov na území SR. Zlepšilo by sa tak pokrytie územia SR, čo by umožnilo lepšie zabezpečiť pomoc občanovi v núdzi kdekoľvek na Slovensku najneskôr do 15 minút. Vyčíslenie nákladov a investícií, ktoré si tento projekt vyžiada bude obsahovať nadväzujúca koncepcia, ktorú ministerstvo vnútra predloží v v roku 2009. Na projekt dôslednejšieho zabezpečenia dojazdu hasičov do 15 minút možno využiť aj finančné prostriedky z fondov EÚ v rámci Regionálneho operačného programu.

Napriek tomu, že HaZZ má 113 staníc a výjazd hasičov je do 1 minúty od ohlásenia udalosti, členitý terén často spôsobuje, že do niektorých odľahlejších oblastí trvá príchod hasičov neúmerne dlho - viac ako 20 minút, v niektorých oblastiach aj 40 minút. Z analýz a štatistík tiež vyplynulo, že škody pri požiaroch v závislosti od času dojazdu stúpajú - najvýraznejšie zvýšenie škôd je pri čase dojazdu nad 7, resp. nad 10 minút. Potreba veľmi rýchleho zásahu je nevyhnutná najmä pri požiaroch bytových domov a osobných áut, rodinných domov a pri dopravných nehodách s výskytom zranených osôb. Rýchly zásah, najmä v obytných budovách je dôležitý aj z dôvodu záchrany osôb. Podľa štatistiky za rok 2006 sa najviac osôb podarí zachrániť do 5 minút dojazdu hasičov.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz