Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. február 2024, štvrtok
 

Počet policajtov sa navýši, ide o ďalšie opatrenie v boji proti terorizmu

18. 12. 2015

policajt-hipo-ilustrak

Slovensko v rámci protiteroristických opatrení navýši počty policajtov. V najbližších troch rokoch sa Policajný zbor postupne posilní o 2500 príslušníkov, ktorí budú aj materiálno-technicky vybavení. Rozhodla o tom 16. decembra 2015 vláda, ktorá schválila návrh personálnych a technických opatrení MV SR  v oblasti boja proti terorizmu.

Vláda už skôr reagovala na aktuálnu bezpečnostnú situáciu balíkom protiteroristickej legislatívy.

Pohotovostná motorizovaná jednotka v teréne

Záujem zvýšiť početné stavy príslušníkov Policajného zboru vyplýva z naliehavej potreby eliminácie bezpečnostných rizík spojených s výrazným nárastom počtu teroristických útokov v európskom priestore v kontexte aktuálneho vývoja migračných tokov a z nevyhnutnosti zabezpečenia bezpečnosti občanov Slovenska. Terajšie kapacity sú na dosiahnutie efektívneho boja proti terorizmu nepostačujúce.

Operačné stredisko polície

Posilnené budú predovšetkým oddelenia boja proti terorizmu či extrémizmu, poriadkovej polície a špecializované jednotky, ako sú pohotovostné útvary, ale aj špeciálny Útvar osobitného určenia. Od 1. januára budúceho roku sa zvýši počet systemizovaných miest policajtov do 800. Od začiatku roka 2017 a 2018 bude pridaných zakaždým ďalších do 850 miest. Policajti budú zároveň zabezpečení materiálno-technickým vybavením, ako je výstroj, výzbroj a automobilová technika.

Kynológia

Zvýšenie počtu policajtov sleduje dosiahnutie tzv. ideálneho stavu, aby v bežnom výkone bolo v uliciach asi 800 policajných hliadok. Každý policajný okrsok získa hliadku navyše. Po teroristických útokoch v Paríži platia na Slovensku zvýšené bezpečnostné opatrenia. Bežný počet hliadok v uliciach - 450 bol zvýšený na 1200, čo je však dlhodobo neudržateľné.

Od začiatku budúceho roka sa zintenzívni výberové konanie do služobného pomeru v Policajnom zbore. Cieľom je, aby v nástupných termínoch v nasledujúcich dvoch rokoch bol prijatý maximálny počet uchádzačov. Zároveň sa zvýšia kapacity stredných odborných škôl Policajného zboru.

Výdavky budú kryté v rámci limitov rozpočtu verejnej správy na roky 2016 až 2018.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz