Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. september 2022, nedeľa
 

Podmienky na získanie zbrojného preukazu sú od mája prísnejšie

10. 05. 2011

Nebezpsčný páchateľ

Každý žiadateľ o zbrojný preukaz sa bude musieť podrobiť vyšetreniu klinickým psychológom. Túto povinnosť mali doteraz iba mladiství, ktorí žiadali o zbrojný preukaz na športové účely. Vyšetrenie bude povinné aj pri vydaní nového zbrojného preukazu – pre držiteľa skupiny A alebo C, ktorý ho má vydaný na výkon zamestnania /napr. príslušníci SBS, ktorí používajú zbrane/. Vyplýva to z novely zákona o zbraniach a strelive, ktorá nadobudla účinnosť 1. mája.

Platnosť zbrojného preukazu sa nemení, naďalej bude platiť 10 rokov. Samočinné zbrane sa budú môcť na základe výnimky naďalej držať na zberateľské účely. Samonabíjacie palné zbrane, ktoré boli konštrukčne odvodené alebo upravené zo samočinnej zbrane /samopal/ bude možné držať a nadobúdať aj na športové alebo zberateľské účely – tak, ako je to v súčasnosti. Držitelia týchto zbraní však budú musieť každých 10 rokov absolvovať psychotesty. Prvý krát tak musia urobiť najneskôr do 30. apríla 2012 - inak stratia psychickú spôsobilosť na držbu zbrane, čo je dôvodom na odňatie zbrojného preukazu.

Držitelia skupín B, D, E, F alebo C /preukaz vydaný na výkon oprávnenia/, ktorí neabsolvovali psychotesty do 30. apríla tohto roka nimi budú musieť prejsť pri vydaní nového zbrojného preukazu. Povinnosť neplatí pre držiteľov nad 62 rokov.

Novela umožňuje prostredníctvom zmluvy na diaľku nákup a predaj zbraní kategórie D (airsoftové, historické alebo znehodnotené zbrane).


Tlačová konferencia ministra vnútra k prípadu viacnásobnej vraždy z 30. augusta 2010 na Ulici Pavla Horova v Bratislave-Devínskej Novej Vsi


Schválená novela zákona o zbraniach a strelive reaguje na vlaňajšie tragické udalosti, ktoré sa vlani odohrali v Devínskej Novej Vsi v Bratislave. Zmenu zákona oznámil minister vnútra Daniel Lipšic na mimoriadnej tlačovej konferencii MV SR 31. augusta 2010, na ktorej spolu s prezidentom PZ Jaroslavom Spišiakom a riaditeľom Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave Csabom Faragóom informovali o prípade viacnásobnej vraždy spáchanej Ľubomírom Harmanom.
 

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz