Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

Policajní kynológovia dostali 32 nových terénnych vozidiel

25. 01. 2024

hilux-ilustr

V rámci modernizácie vozového parku Policajného zboru ministerstvo vnútra zakúpilo 60 terénnych automobilov typu pick-up Toyota Hilux v hodnote 3 792 528 €. Prvých 32 terénnych vozidiel určených na prepravu služobných psov vo štvrtok 25. januára 2024 policajným psovodom odovzdal minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok spolu s riaditeľom  odboru kynológie a hipológie Prezídia PZ Ladislavom Filipom.

 

Vozidlá typu pick -up Toyota Hilux 2,8 - 4D (204k) 6AT 4x4 sú po prvýkrát prestavané na mieru na základe skúseností z praxe policajných psovodov. Špeciálna úprava spočíva najmä v odizolovaní nadstavby tepelnou izoláciou. Umožní okrem iného monitorovanie teploty v priestore pre zviera, čo prispeje ku komfortu služobného psa, ktorý má vplyv na jeho výkon. V každom vozidle sú dva boxy na prevoz, ktoré sa dajú dobre čistiť a dezinfikovať. Sú odolné voči nárazom a mechanickému opotrebovaniu. Je v nich aj kamerový systém, psovod môže teda sledovať zverenca na monitore.

Som rád, že naši kynológovia budú mať modernú automobilovú techniku, ktorá je prispôsobená tak, aby štvornohí policajti mali  podmienky aj v motorových vozidlách také, ktoré sú hodné 21. storočia. Tieto autá boli dizajnované našimi kynológmi, čiže aj tie podmienky pre psov sú maximálne komfortné a využiteľné v teréne, povedal minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok.

Nové vozidlá

Policajné psy sú neoddeliteľnou súčasťou výkonu policajnej služby. Sú nápomocné pri  krádežiach vlámaním, kde dokážu určiť odchodovú trasu páchateľa, nájsť a označiť na tejto trase predmety, ktoré majú  s páchateľom súvis, dokážu vyhľadať a označiť  v teréne či v budovách ukrytého páchateľa, sú nápomocné pri rizikových podujatiach, kde hrozí narušenie verejného poriadku, pri domových prehliadkach. Vyhľadávajú drogy, zbrane, výbušniny, vyhľadávajú nezvestných, stratených, zasypaných a zavalené osoby.

Nové vozidlá

Pre ich schopnosti a dennodennú prácu si policajné psy zaslúžia komfort. Za nové vozidlá sme veľmi vďační a veríme že pred nami je veľa šťastných kilometrov,“ povedal riaditeľ odboru kynológie a hypológie Prezídia Policajného zboru Ladislav Filip.

V súčasnosti má Policajný zbor 600 psov a 330 psovodov. Nové špeciálne upravené terénne vozidlá budú prerozdelené medzi krajské riaditeľstvá Policajného zboru a riaditeľstvá hraničnej a cudzineckej polície v rámci celého územia Slovenska.  

Technická špecifikácia vozidiel TOYOTA Hilux 2,8D-4D (204k) 6AT 4x4, diesel ACTIVE s príslušenstvom:

 • boxy na prevoz 2 psov
 • kamerový systém
 • výduch klimatizácie do nákladného priestoru s monitorovaním teploty v priestore psa
 • obojsmerná ventilácia na výmenu vzduchu s programovateľným časovačom
 • odkladacie priestory
 • osvetlenie
 • otvárateľné bočné steny hardtopu
 • zabezpečená dezinfekčnosť hardtopu, jeho pevnosť, tesnosť, odolnosť voči nárazom a mechanickému opotrebovaniu
 • sada zimných kolies
 • svetelné a zvukové výstražné zariadenie s určením pre PZ
 • set polepov, označenie príslušnosti vozidla k PZ
 • príprava na montáž vozidlovej rádiostanice
 • ťažné zariadenie

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz