Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. marec 2024, sobota
 

Policajný zbor bude dočasne viesť Peter Kovařík

31. 08. 2020

logo Policajného zboru SR

Do funkcie nastúpi v utorok  1. septembra. Na tlačovej konferencii v pondelok 31. augusta 2020 to oficiálne oznámil minister vnútra Roman Mikulec.  Peter Kovařík pracoval viac ako 30 rokov v polícii na rôznych pozíciách. V poslednej dobe pôsobil ako generálny riaditeľ Sekcie prevencie, korupcie a krízového manažmentu a súčasne ako riaditeľ Kancelárie Bezpečnostnej rady na Úrade vlády SR.

Vo svojej funkcii chce Peter Kovařík posilniť dôveryhodnosť policajného zboru, aby sa posunul od represívnej formy do formy podpory a dôvery vo vzťahu k občanom. "Chcem počúvať policajtov na základných útvaroch, aby som vedel, s akými starosťami sa boria," povedal. 
 
Pre Petra Kovaříka nie sú personálne zmeny v Policajnom zbore otázkou, ktorú treba momentálne riešiť. "Treba citlivo vnímať, že som dočasne poverený a nevidím dôvod, aby som začal s personálnymi zmenami," poznamenal.   

Peter Kovařík a Roman Mikulec na tlačovej konferencii

Novú legislatívu pre spôsob voľby Policajného prezidenta chce minister Roman Mikulec  predstaviť v krátkej dobe. V pripravovanom zákone bude zmenená pozícia Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť. Jednou z možností a navrhovaných riešení je aj to, že na pozíciu budú môcť kandidovať bývalí policajti. "Nie je to len o mojom rozhodnutí, preto sme dali do činnosti komisiu, ktorá sa týmto zapodieva. Komisia teraz veľmi aktívne funguje a tie návrhy sa finalizujú," spresnil Roman Mikulec.

Peter KovaříkMinisterstvo vnútra SR teraz musí do 30 dní vypísať výberové konanie na pozíciu policajného prezidenta. Peter Kovařík bude vo funkcii až do vymenovania nového policajného prezidenta. Nevylúčil, že by sa zúčastnil riadneho výberového konania: "Myslím, že to je otázka, ktorá príde do úvahy, keď bude to výberové konanie vyhlásené a budú tam podmienky." 

Doterajšiemu prezidentovi Policajného zboru Milanovi Lučanskému, ktorý bol vo funkcii od 1. júna 2018,  sa skončil mandát 31. augusta, keďže k tomuto dňu požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru. 

Slovensko malo od svojho vzniku, vrátane Lučanského, 11 policajných prezidentov. Policajného prezidenta vymenúva po zmenách, ktoré presadila bývalá vláda, na štyri roky minister na základe výberového konania a len s odporúčaním parlamentného brannobezpečnostného výboru. Na jeho ustanovenie do funkcie je potrebná zhoda výberovej komisie, výboru pre obranu a bezpečnosť a ministra vnútra.


Zdroj: TASR
Foto: MV SR

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz