Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. júl 2024, sobota
 

Policajný zbor už má špecializované oddelenia envirokriminality

01. 04. 2019

logo Policajného zboru SR

Na krajskej úrovni PZ začínajú fungovať špecializované policajné oddelenia zamerané na odhaľovanie environmentálnej kriminality. Pribudnú im aj vyšetrovatelia. Polícia o tom informovala na tlačovej konferencii v pondelok 1. apríla 2019.  Špecialisti na envirokriminalitu budú aj naďalej na okresnej úrovni a školiť sa majú aj obvodní policajti, aby vedeli, ako reagovať.
      

"Dnes sme v situácii, keď máme viac ako 200 obvodných oddelení, a keď sa takýto prípad stane, príde tam policajt, ktorý s týmto nemá žiadne skúsenosti. Pre túto trestnú činnosť sú však absolútne zásadné prvé hodiny vyšetrovania. Ak sa pokazí miesto činu, už to nijako nezachránime," priblížil súčasný stav riaditeľ odboru envirokriminality na Prezídiu Policajného zboru  Mário Kern.
      

Po novom bude na túto problematiku vyčlenených viac ako 100 policajtov. Zmení sa aj prideľovanie prípadov. "To, čo je teraz na obvodoch, bude na okresoch a to, čo je teraz na okresoch, bude na krajoch. Tam sa ocitnú tie závažné veci," vysvetlil Mário Kern. Najzávažnejším prípadom a medzinárodnému vyšetrovaniu sa aj naďalej bude venovať Prezídium PZ.

Šéf odboru envirokriminality zdôraznil, že vznik nových pracovísk neznamená to, že doteraz polícia envirokriminalitu neriešila. "Polícia mala vždy kompetencie odhaľovať a vyšetrovať túto činnosť, ale postupom času sa ukázalo, že systém, ktorý sme doteraz mali, nepostačuje na zhoršujúcu sa situáciu," poznamenal. Problémom je tiež podľa jeho slov najmä vysoká latencia. Pri niektorých trestných činoch sa podľa jeho slov neodhalí ani tretina prípadov.

Zľava: riaditeľ SIŽP Róbert Ružička, prokurátor trestného odboru GP Ladislav Hanniker, I. viceprezidentka PZ Jana Maškarová a riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a enviromentálnej kriminality Mário Kern.

Posilnenie kapacít na vyšetrovanie envirokriminality ocenila aj Generálna prokuratúra SR a Slovenská inšpekcia životného prostredia. "Chceme zaviesť taký systém, aby sa envirokriminalita nikomu na Slovensku nevyplatila, a to môžeme iba vo vzájomnej koordinácii všetkých zložiek," uviedol generálny riaditeľ SIŽP Róbert Ružička. Prokurátor trestného odboru GP SR Ladislav Hanniker pripomenul, že aj na GP SR a krajských prokuratúrach existujú špecialisti, ktorí sa venujú envirokriminalite. Potrebujú však partnerov v iných zložkách. "Po takýchto partneroch voláme desať rokov," konštatoval.
Za environmentálnu trestnú činnosť sa v súčasnosti považuje napríklad:

 • výstavba čiernych stavieb,
 • ohrozenie a poškodenie životného prostredia,
 • pytliactvo,
 • krádež dreva,
 • týranie zvierat,
 • neoprávnené nakladanie s odpadmi,
 • vypúšťanie znečisťujúcich látok,
 • porušovanie ochrany rastlín, živočíchov, stromov a krov.

V roku 2018 polícia riešila 1429 prípadov envirokriminality, objasniť sa jej podarilo takmer 60 percent

Oproti roku 2017 ide o mierny pokles počtu prípadov. Vzrástol však napríklad počet zistených prípadov týrania zvierat a zanedbania ich starostlivosti.

Vývoj envirokriminality - viac v priloženej prezentácii na konci článku

Najviac prípadov envirokriminality sa v roku 2018 týkalo krádeží dreva.

Prečítajte si tiež:

 
 
 
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz