Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. jún 2024, štvrtok
 

Polícia je pripravená na letnú dovolenkovú sezónu, na čo sa zameria?

05. 07. 2020

logo Policajného zboru SR

S cieľom znižovať nehodovosť a ochrániť životy, zdravie či majetok obyvateľov a návštevníkov našej krajiny pripravila polícia počas letnej turistickej sezóny viacero opatrení. Okrem  dopravných policajtov sa do nich zapoja aj ďalšie zložky: poriadkoví a železniční policajti a tiež dobrovoľní strážcovia poriadku na celom Slovensku

 

 

Plány polície počas letnej turistickej sezóny

Počas celého leta bude preventívne viac policajtov najmä na miestach kultúrno-spoločenských podujatí, ktoré hygienici povolili, tiež v okolí kúpalísk, priechodov pre chodcov, zastávok hromadnej dopravy, železničných staníc, detských ihrísk, parkov i ďalších miest so zvýšeným pohybom osôb.

Nehoda

Policajti budú intenzívne sledovať dianie na motocyklových zrazoch a spolupracovať aj  s organizátormi. Kontroly budú zamerané na najčastejšie príčiny dopravných nehôd s motocyklistami, najmä na spôsob a rýchlosť jazdy, povinnosti vodiča a bezpečnostné prvky.

Nehoda

Keďže zámerom polície nie je vyberanie pokút, ale ide naozaj o zvýšenie bezpečnosti, policajti budú kontrolovať aj správnosť a úplnosť dočasných a prenosných značiek. Rovnako prejazdnosť a plynulosť na diaľniciach a rýchlostných cestách v súvislosti s výstavbou, opravou a rekonštrukciou ciest. V prípade zistenia nedostatkov upozornia správcov ciest, aby chyby odstránili.

Na základe dlhodobých analýz policajti dohliadnu na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky na miestach a v časoch, kedy najčastejšie dochádza k nehodám a kolíziám, ale aj všade tam, kde si to situácia vyžiada. Pozornosť budú venovať aj motocyklistom, cyklistom a chodcom. Nezabudnú ani na vodičov autobusov a nákladiakov, dohliadnu aj na dodržiavanie správneho prechádzania cez železničné priecestia.

Nehoda

Okrem toho policajti budú kontrolovať aj oprávnenosť pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín. A taktiež  dodržiavanie odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva SR  v súvislosti s opatreniami proti šíreniu ochorenia COVID 19.

Vodiči - pozor na rýchlosť,  nepite a pri šoférovaní netelefonujte

Medzi najčastejšie priestupky, ktorých sa dopúšťajú vodiči, patrí porušenie povinností vodiča. Pre vysvetlenie, do tejto kategórie zaraďujeme napríklad nedanie prednosti chodcom, nevenovanie sa plne vedeniu vozidla a nesledovanie situácie v cestnej premávke. 

Ďalej je to nesprávny spôsob jazdy a na tretej priečke v rebríčku top priestupkov je nedodržanie predpísaných rýchlostí. Čo sa týka dodržiavania rýchlosti, okrem možnosti,  že vás policajt zastaví na mieste a vyrieši priestupok v blokovom konaní, môže využiť aj tzv. inštitút objektívnej zodpovednosti. To znamená, že policajti vás nezastavia, ale nasnímajú vás radary a pokutu vám doručia poštou. Takže  odporúčame mať nohu na plyne pod kontrolou.

Ďalšie nepekné fenomény sú telefonovanie za volantom a alkohol, ich následky za volantom bývajú fatálne.  Policajti sa na ne preto veľmi intenzívne zamerajú.

 

Polícia vám praje príjemné leto, dávajte na seba pozor, jazdite bezpečne, aby ste nedopadli ako vodiči v galérii našich odstrašujúcich fotografií.

 

A nezabúdajte: ak budete dodržiavať všetky pravidlá a predpisy, pokutu nedostanete.

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz