Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. jún 2024, utorok
 

Polícia svoje aktivity pri vyvracaní hoaxov a podvodov rozšíri aj na Instagram

15. 08. 2022

hoax-insta-august2022

Nový komunikačný kanál sa stane súčasťou účtov Policajného zboru na sociálnych sieťach, ktoré patria medzi najsledovanejšie v rámci európskych polícií. Policajný zbor bude vyvracať hoaxy a upozorňovať na podvody aj na Instagrame v rámci účtu Hoaxy a podvody - Polícia SR. Verejnosť tam nájde  stručné a zaujímavé vysvetlenia hoaxov, dezinformácií či manipulácií na rôzne témy, dočíta sa  o nových technikách podvodníkov v online priestore.

Súčasťou komunikačného kanála budú nielen štandardné posty, ale aj tzv. Stories či Reels, ktoré polícii poskytnú nový edukačno-preventívny rozmer na oslovenie ešte širšieho publika.

Dezinformácie priamo ohrozujú bezpečnosť nášho štátu a obyvateľov. Kvôli svojej efektívnej činnosti je náš analytický tím pod neustálym tlakom s cieľom utlmenia jeho činnosti. Zatiaľ čo pri pandémii sme mohli hovoriť o zbytočných obetiach, ktoré uverili hoaxom a kvôli podceňovaniu koronavírusu zomreli, pri vojne na Ukrajine ide o demokraciu ako takú a budúcnosť všetkých občanov. Pokladám preto za dôležité, aby sme pri plnení našich služobných úloh, kde je ochrana života a zdravia na prvom mieste, využívali všetky moderné a populárne technológie a metódy,” povedal prezident Policajného zboru Štefan Hamran.

Policajný zbor pôsobí na sociálnych sieťach od roku 2017. V rovnakom období začal zverejňovať samostatné statusy venujúce sa hoaxom.
Samostatná stránka  Hoaxy a podvody - Polícia SR  bola na  Facebooku založená o rok neskôr. Na základe posledného vývoja je zrejmé, že Facebook využíva čoraz viac starších osôb, mladšia generácia sa presúva inde, napríklad na Instagram, čo je jeden z dôvodov, prečo bude polícia vysvetlovať hoaxy práve tam.

Políciu sleduje na jej súčasných desiatich účtoch na Facebooku a Instagrame viac ako 1,1 mil. užívateľských profilov

Nejde o absolútne číslo, keďže jeden účet môže sledovať naraz viacero policajných stránok.

Najviac unikátnych sledovateľov, vyše 480 000, má hlavný komunikačný kanál Polícia Slovenskej republiky nasledovaný kontom na Instagrame (232 000+) a anti-hoaxovou stránkou na Facebooku (135 000+).

Tento výsledok bol dosiahnutý takmer bez použitia platenej reklamy, len na základe organického šírenia statusov, teda vďaka ich prirodzenému zdieľaniu medzi občanmi - ak by produkovaný obsah nebol pre verejnosť zaujímavý, nebol by zdieľaný a bez platenej reklamy by sa k nikomu nedostal.

Nový účet na Instagrame má ambíciu stať sa najsledovanejším anti-hoaxovým projektom na tejto sociálnej sieti na Slovensku po vzore svojej sesterskej facebookovej stránky. Na to, aby sa to podarilo, analytický tím polície rozšíril svoje rady a naďalej bude pri tvorbe obsahu spolupracovať s autoritami v daných odboroch, ako napríklad počas pandémie (spolupráca s lekármi).

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz