Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

Polícia upozorňuje: nenechávajte v letných horúčavách v zaparkovaných autách deti ani zvieratá

08. 07. 2020

psik-auto-okno

Verejnosťou každoročne otrasú prípady, keď rodičia kvôli nepozornosti a hektickému životnému štýlu zabudnú v aute svojich miláčikov – a to nielen malé deti, ale  aj zvieratá. Do preventívnej kampane„Nezabudni na mňa v aute" preto polícia zahrnula aj na psíkov ponechaných v rozhorúčenom vozidle. Čerstvým príkladom je pes v Nitre, ktorý mal šťastie v nešťastí. Na parkovisku si ho totiž všimli policajné preventistky roznášajúce letáčiky.


Ponechanie psa bez dozoru vo vozidle, ktoré nie je na tento účel prispôsobené, je veľkým rizikom. Vozidlá určené na prevoz živých zvierat musia mať dokonale zabezpečené vetranie, teda prístup čerstvého vzduchu a odvádzanie nadmernej vlhkosti a tepla z vozidla. Aj napriek tomu je potrebné zabezpečiť zvieraťu časté venčenie a dostatočný príjem tekutín.

Hlavný veterinárny lekár MV SR, kpt. MVDr. Martin Paľa:K ochladzovaniu organizmu psa dochádza najmä zrýchleným dýchaním s vyplazeným jazykom. Pes však pritom z organizmu stráca aj množstvo tekutín. Pri  zvýšenej teplote prostredia a nemožnosti sa ochladiť nastáva dehydratácia a prehriatie organizmu, hypertermia. Prehriatie môže skončiť poruchou centrálnej nervovej sústavy, šokom, zvýšenou zrážanlivosťou krvi až cirkulačným zlyhaním a teda úhynom zvieraťa. Je chybou domnievať sa, že pes sa nám dokáže prehriať v aute iba pri extrémne vysokej teplote vonkajšieho prostredia. Samozrejme, že vysoká teplota vonkajšieho prostredia tento proces urýchli, no už napríklad pri teplote 15 stupňov a priamom slnečnom žiarení v kombinácii s nepriaznivými zoohygienickými podmienkami sa  vozidlo dokáže vyhriať na teplotu  pre zviera neznesiteľnú. Teplota vo vozidle zaparkovanom na priamom slnku sa dokáže veľmi rýchlo zdvihnúť až o 20 ͦC. Taktiež je chybou myslieť si, že ak pri vonkajšej teplote 30ͦC necháme  psa v aute zaparkovanom v tieni s pootvoreným okienkom, predídeme prehriatiu zvieraťa."

Dostanete takéto letáky

Ponechanie zvieraťa v rozhorúčenom aute možno riešiť v rovine priestupku vo veterinárnej oblasti, za ktorý hrozí fyzickej osobe pokuta až do výšky 1 000 eur.  Za určitých okolností môže mať skutok aj trestnoprávnu dohru v podobe trestného činu týrania zvierat, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až na dva roky, v závažnejších prípadoch až päť rokov.

Ponechanie dieťaťa v aute môže mať trestnoprávnu dohru. V takýchto prípadoch môže ísť o trestný čin opustenia dieťaťa, ktoré si nevie pomôcť samo, kde hrozí jeden až päť rokov väzenia, pri deťoch mladších ako šesť rokov až 10 ročné väzenie. Osoba môže navyše čeliť aj obvineniu z ublíženia na zdraví či v krajnom prípade z usmrtenia, ak takéto konanie viedlo k poškodeniu zdravia či k smrti dieťaťa.

Hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová s vizuálom kampane

Zástupca riaditeľa úradu kriminálnej polície Prezídia PZ  mjr. Marek Kordík:Na otázku, či rozbiť okno na aute,  sa nedá odpovedať jednoznačne. Okrem toho, že môže dôjsť k smrti dieťaťa alebo zvieraťa, či k následkom na zdraví, občan na druhej strane riskuje, že sa dopustí protiprávneho konania poškodením cudzieho majetku a majiteľ vozidla môže žiadať súdnou cestou náhradu vzniknutej škody. Ak by však išlo o prípad krajnej núdze, a konanie by spĺňalo všetky zákonné podmienky na takéto konanie, občan by mohol postupovať aj takýmto spôsobom. Je však na zvážení, či takéto konanie spĺňa všetky podmienky protiprávnosti v prípade krajnej núdze. Každý prípad je potrebné posudzovať individuálne.“

Ak je to možné a aj situácia to dovoľuje, treba zabezpečiť prítomnosť majiteľa vozidla, napríklad vyhlásiť ho v nákupnom centre  cez informačný stánok alebo cez SBS službu. Ak si občan nevie sám poradiť, odporúčame zavolať políciu, hasičov, prípadne linku 112, kde je okamžite ponúknutá rada a pomoc ako postupovať.

Policajní preventisti počas celého leta rozdajú viac ako 22 tisíc aromatických visačiek do auta, najmä  na frekventovaných miestach ako sú parkoviská pri nákupných centrách, kde sa vyskytujú osoby voziace v aute deti alebo zvieratá. Vodiči sa nevyhnú osvete s upozornením, aby ich zavesili na dobre viditeľné miesto, ktoré im bude pripomínať, aby svoje ratolesti a zvieratá nezabudli v aute.

Aromavisačky do auta

Rady od veterinára kpt. MVDr. Martina Paľu  ako postupovať, keď nájdeme prehriateho psa:

Na dehydratáciu zvieraťa poukazujú nešpecifické príznaky, ako sú zrýchlené až sťažené dýchanie, dezorientácia, apatia, nechuť do jedla, hnačka, zvracanie, slabý pulz, prípadne  zvýšená srdcová frekvencia. Pes má suché sliznice a väčšinou suchý ňufák.
Môžu nám pomôcť aj dva rýchle testy.
Pri prvom, kedy však treba brať do úvahy plemennú príslušnosť psa, urobíme kožnú riasu: zdvihneme kožu na hlave alebo kdekoľvek na tele psa. Pri dostatku tekutín je koža pružná a ihneď sa vráti na svoje pôvodné miesto. Pri dehydratácii koža stráca pružnosť.
Pri druhom orientačnom teste zdvihneme psovi horný pysk. Za normálnych okolností sú ďasná a jazyk vlhké a ružové. Prstom jemne zatlačíme na ďasno, ktoré zbledne, no pri dobrom fyziologickom stave má po 2 sekundách opäť pôvodnú farbu.

Keď je pes prehriaty a dehydrovaný, postupujte takto:

  • Psa ochlaďte vodou. Použite vlhký uterák, poutierajte mu ním slabiny, brucho, nohy a spodnú časť labiek. Nikdy psa celého neponárajte do studenej vody.
  • Psa preneste do tieňa, resp. klimatizovanej miestnosti. Položte ho na chladnú zem, chladiacu podložku, prípadne studený mokrý uterák.
  • Zabezpečte cirkuláciu vzduchu v miestnosti.
  • Poskytnime psovi vodu.
  • Kontrolujte psovi teplotu, väčšinou veľmi rýchlo klesá. Zastavte ochladzovanie pri 38,5 ͦC.
  • Po poskytnutí prvej pomoci kontaktujte veterinára, ktorý stanoví ďalší postup.

Policajná preventistka Silvia Grófová so služobným šteniatkom

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz