Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. máj 2024, sobota
 

Polícia zverejnila prehľad o tvorbe, vývoji a šírení dezinformácií a manipulácií na Slovensku v roku 2022

10. 02. 2023

hoax-pz-logo

Rozsah materiálu zodpovedá reálnej situácii, kedy sa Slovensko stalo stredobodom záujmu vplyvových operácií pochádzajúcich hlavne z prostredia Ruskej federácie. Nikdy v histórii nášho štátu sme nečelili dezinformačným a manipulačným snahám v tak intenzívnej miere, ako tomu bolo v roku 2022.

V publikovanom dokumente (PDF, 979 kB) sa široká verejnosť môže dočítať nielen o najčastejšie používaných naratívoch v súvislosti s vojnou na Ukrajine, ale môže rovnako spoznať metódy, techniky a postupy tvorcov dezinformácií. Popri detailnom opise vývoja v oblasti dezinformácií šírených na sociálnych sieťach sa zverejnený materiál venuje aj činnosti Policajného zboru v oblasti analytiky a externej komunikácie a v závere prináša pohľad na tému online podvodov.

Súčasťou ročného prehľadu je aj prognóza na rok 2023, ktorý sa môže niesť v znamení utlmenia činnosti štátnych orgánov v boji proti dezinformáciám a informačným operáciám páchaným zo strany cudzích štátnych mocností.

Priložená brožúra je určená predovšetkým odbornej verejnosti, akademickej obci, participujúcim štátnym orgánom a médiám venujúcim sa uvedenej problematike. Vo vzťahu k laickej verejnosti bude materiál skrátený vo forme viacerých statusov publikovaných na sociálnych sieťach Policajného zboru. Ročný prehľad je k dispozícii našim zahraničným partnerom aj v anglickom jazyku (PDF, 2 MB).

 
 
 
 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz