Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

Poslanci odsúhlasili zmeny vo vydávaní cestovných dokladov

19. 10. 2012

20. Kontrola cestovných dokladov na Schengenskej hranici vo vlaku - prenosná UV lampa

Novela zákona č. 647/2007 Z. z. o cestovných dokladoch, ktorá nadobudne účinnosť 1. januára 2013,  do slovenského právneho poriadku implementuje novelizované nariadenie Európskej únie upravujúce normy pre bezpečnostné znaky a biometriu v pasoch. Na základe nariadenia musí byť každý – teda aj maloletí – držiteľom vlastného cestovného dokladu. /Z tohto dôvodu deti už od 26. júna 2012 nie je možné zapisovať do cestovných dokladov rodičov, resp. zákonných zástupcov./


Novela ďalej reaguje na potreby vyplývajúce z aplikačnej praxe.

S prihliadnutím na vek maloletých sa zmenila úprava časovej platnosti ich cestovných dokladov

Dosiaľ sa cestovný pas platný 2 roky vydával deťom mladším ako 5 rokov – od 1. januára 2012 sa pas s platnosťou 2 roky bude vydávať deťom mladším ako 6 rokov. Obdobne pasy platné 5 rokov, ktoré sa dosiaľ vydávali deťom mladším ako 13 rokov, sa od 1. januára 2013  budú vydávať mladistvým mladším ako 16 rokov. Občanom starším ako 16 rokov sa budú vydávať pasy platné 10 rokov /dosiaľ sa pasy s 10-ročnou platnosťou vydávali od 13 rokov/.

Nakoľko môže občan vlastniť dva cestovné doklady rovnakého druhu,  obmedzila sa platnosť druhého pasu na 5 rokov. Táto požiadavka vyplýva z hodnotiacej správy USA k Visa Waiver Program a je zaužívaná vo väčšine členských štátov EÚ.

Občanom, ktorým dočasne nie je možné zosnímať odtlačky prstov /napr. kvôli popáleniu/, sa budú vydávať pasy s platnosťou len 1 rok.

Cestovné doklady vydané na základe žiadosti podanej na zastupiteľskom úrade si budú môcť občania prevziať aj doručením, nielen osobne na zastupiteľskom úrade. Toto opatrenie vychádza z potrieb ľudí žijúcich v zahraničí – sídla zastupiteľských úradov sú totiž v niektorých krajinách kvôli ich rozlohe ťažko dostupné /napr. USA, Kanada, Austrália/.

Zrušené je vykonávanie zmien v cestovnom doklade – zmeny údaja o titule, hodnosti, ťažkom zdravotnom postihnutí, o obmedzení či pozbavení spôsobilosti na právne úkony.

D
ôvodom boli vysoké finančné nároky na materiálno-technické vybavenie v porovnaní s počtom podaných žiadostí o vykonanie zmien údajov v dokladoch - napríklad vlani aj predvlani požiadalo o dodatočný zápis titulu do pasu 113 občanov.  Pokiaľ by si niekto chcel dať zapísať zmenu, musí požiadať o vydanie nového cestovného dokladu.

Novela zákona o cestovných dokladoch upravuje aj výšku správnych poplatkov

Pri
prvej strate alebo odcudzení dokladu sa znížila zo štvornásobku príslušnej sadzby na dvojnásobok /napr. dospelý zaplatí namiesto 132 eur iba 66/.
Pri druhej strate alebo odcudzení dokladu opakovane v priebehu dvoch rokov sa z osemnásobku znížila na päťnásobok /dospelý tak zaplatí namiesto súčasných 264 eur iba 165/.

Menej sa bude platiť aj za urýchlené vydanie cestovného dokladu do dvoch pracovných dní – na trojnásobok príslušnej sadzby /dospelý zaplatí 99 eur namiesto terajších 132/.

Novela zavádza možnosť požiadať o vydanie cestovného dokladu do 10 pracovných dní, za dvojnásobok príslušnej sadzby /t.j. pre dospelého 66 eur/

 

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz