Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Pozitívne hodnotenia slovenských kampaní v boji proti obchodovaniu s ľuďmi zahraničnými expertmi

30. 12. 2014

obr-obchodovanie

Európska sieť na predchádzanie trestnej činnosti (EUCPN) každoročne organizuje Konferenciu o najlepšej praxi, spojenú so súťažou Európska cena za prevenciu kriminality (ECPA). Tohtoročnou hlavnou témou konferencie a súťaže, ktorú stanovilo talianske predsedníctvo bola “prevencia obchodovania s ľuďmi”. Začiatkom decembra tak v Ríme odprezentovalo svoje úspešné projekty viac ako 20 členských štátov EÚ.

3. miesto európskeho kola súťaže ECPA 2014 a finančné ocenenie 5 000 EUR získalo Rumunsko za “NO projekt”, ktorý si  kladie za cieľ naučiť teenagerov, aby pochopili riziká a vedeli určiť okolnosti, za ktorých sa môžu stať obeťami OSĽ. Na 2. mieste sa umiestnilo a odmenu 5 000 EUR získalo Francúzsko s projektom Ac.Sé Národná sieť pre pomoc a ochrana obetí obchodovania s ľuďmi. Sieť tvorí 70 prístreškov a mimovládnych organizácií v celom Francúzsku. Ac.Sé sa zameriava na ochranu a pomoc obetiam OSĽ tým, že im poskytuje bezpečné ubytovanie, podporu a možnosť premiestniť sa inde v rámci Francúzska, tiež spravuje informačné a poradenské centrum pre profesionálov. Viac informácií o projekte na stránke http://www.acse-alc.org/en/. 1. miesto a 10 000 EUR získal dánsky projekt HopeNow - Posilnenie obetí OSĽ. Ich cieľom je poskytovať komplexnú pomoc obetiam OSĽ. Pracujú priamo denne s mužskými a ženskými obeťami, identifikujú obete prostredníctvom terénnej práce vo väzniciach, v azylových domoch, na ulici atď. Snažia sa v Dánsku zvýšiť povedomie o tejto problematike pomocou rôznych prednášok a udalostí. Bezplatne poskytujú právnu pomoc, terapiu, sociálne aktivity pre obete, pomoc advokáta, podporu pri reintegrácii v krajine pôvodu, lekársku starostlivosť, most medzi obeťami a dánskymi autoritami (polícia, imigračný úrad). Viac informácií na www.hopenow.eu.

Slovenskú republiku na Konferencii o najlepšej praxi zastupovali národná zástupkyňa SR pre EUCPN – Eva Ivančová a Jana Mitošinková z odboru prevencie kriminality MV SR. Odprezentovali kampane rezortu vnútra „Nie každá cesta do sveta je ako z rozprávky“ a “Bez informácií sa stávaš otrokom”, za čo si vyslúžili veľa pozitívnych reakcií. Odborníci na problematiku obchodovania s ľuďmi ocenili najmä našu inovatívnosť a neprehliadnuteľnosť spomínaných kampaní.

V súťaži ECPA reprezentoval Slovensko pozitívne hodnotený projekt združenia eSlovensko – Deti v sieti. Ide o publikáciu, ktorej cieľom je priniesť prehľad hlavných ohrození vo virtuálnom priestore a spôsobov, ako sa pred nimi chrániť.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz