Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Poznáme držiteľa dvojmiliónteho občianskeho preukazu s čipom

08. 02. 2017

OP.17.front

Na oddelení dokladov v Galante na Hlavnej ulici v utorok 7. februára 2017 vydali dvojmiliónty elektronický občiansky preukaz. Jeho majiteľom je pán  Fridrich Botló z okresu Galanta. Pri tejto príležitosti sa s držiteľom jubilejného dokladu stretla štátna tajomníčka ministerstva vnútra Denisa Saková spolu so Zdenkom Böhmerom, generálnym riaditeľom spoločnosti Enterprise Services Slovakia, dodávateľom projektu Elektronická identifikačná karta, ktorý pánovi Fridrichovi Botlóovi odovzdal notebook.

Ministerstvo vnútra začalo vydávať občianske preukazy s čipom v decembri 2013.  Oddelenia dokladov v Slovenskej republike ich každý mesiac zabezpečia pre  50 až 55-tisíc žiadateľov.

Držiteľ dvojmiliónteho OP Fridrich Botló si na oddelení dokladov v Galante preberá svoj doklad

"Tieto preukazy slúžia aj na autentifikáciu aj na identifikáciu. Pomocou nich je teda možné stotožniť osobu ako pri klasickom doklade. A pretože je aj autentifikačným prostriedkom, môže sa ním človek vo svete elektronických služieb identifikovať pomocou čipu, ktorý je na doklade umiestnený a je naplnený osobnými údajmi," vysvetlila štátna tajomníčka Denisa Saková.

Dôležitou stránkou elektronických čipových preukazov je podľa nej predovšetkým ich praktické využitie, pretože slúžia aj ako komunikačný prostriedok pri využívaní elektronických služieb štátu.

Zľava: Zdenko Böhmer, generálny riaditeľ spoločnosti Enterprise Services Slovakia, pán Fridrich Botló a štátna tajomníčka MV SR Denisa Saková

"Pre občanov ich odporúčame aj z toho dôvodu, že každá služba, ktorú štát poskytuje elektronicky, je pri správnych poplatkoch o 50 percent lacnejšia, ako keď si ju občan ide vybaviť na klientske pracovisko, alebo na niektorý úrad štátnej správy osobne," dodala Denisa Saková.

Denisa Saková zdôraznila, že elektronické občianske preukazy by si mali čo najskôr vybaviť a aktivovať štatutári právnických osôb, ktorí majú od 1. júla povinnosť komunikovať so štátnou správou cez elektronické schránky.

Denisa Saková gratuluje pánovi Botlóovi

"Do schránky sa štatutári dostanú iba vtedy, keď budú mať elektronické občianske preukazy. Dnes má aktivovaný čip /t. j. zadaný bezpečnostný osobný kód - BOK/ na svojom občianskom preukaze okolo 47 percent štatutárov firiem, ďalších 18 percent už má vydaný doklad, bez aktivácie, " uviedla.

www.statutar.sk

Ministerstvo vnútra má na vydanie dokladov lehotu 30 dní. "Ak si štatutári všetko nechajú na poslednú chvíľu, dostanú sa do veľkej časovej tiesne, zvlášť, keď už čoskoro začne tzv. pasová sezóna a čakacie doby pri žiadostiach o vydanie dokladov sa budú predlžovať. Bolo by dobré, keby štatutári firiem bez aktivovaného občianskeho preukazu  navštívilo oddelenia dokladov čo najskôr," dodala Denisa Saková.

Prečítajte si tiež:

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz