Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

Poznáme držiteľku trojmiliónteho elektronického občianskeho preukazu

13. 09. 2018

cip-eid-ilustr-januar

Trenčanka Jana Košecová je trojmilióntou držiteľkou  elektronického občianskeho preukazu s čipom. Vo štvrtok 13. septembra 2018 si svoj doklad prevzala na oddelení dokladov Policajného zboru v Trenčíne.  Ako pani Košecová povedala, občiansky preukaz si menila preto, lebo sa vydala a zmenila si priezvisko. O vydanie nového občianskeho  preukazu požiadala 23. augusta tohto roku.

Občiansky preukaz jej na oddelení dokladov aktivovali a dostala aj čítačku. Ako trojmiliónta držiteľka uviedla, elektronické služby už vo svojom povolaní využíva a je za každý pokrok v tejto oblasti. Umiestnenie ju potešilo a prekvapilo, pretože nevedela, že ministerstvo vnútra udržiava tradíciu uctenia si "eID milionárov":  prvý miliónty občiansky preukaz s čipom sme odovzdali v auguste 2015 v Malackách, druhý miliónty držiteľ o doklad požiadal v roku 2017 v Galante.  Aj s pani Košecovou sa stretli pracovníci MV SR a od generálneho riaditeľa spoločnosti DXC Technology Slovensko /dodávateľ projektu Elektronická identifikačná karta/ Zdenka Böhmera dostala nový notebook.

Zľava: riaditeľ ODE PPZ Rudolf Hlavatý, Jana Košecová, zástupca riaditeľa KR PZ Trenčín Rastislav Pelech a šéf oddelenia dokladov OR PZ Trenčín Martin Honzek

Štart elektronickej komunikácie začal na Slovensku v decembri 2013, kedy MV SR  začalo vydávať elektronické občianske preukazy s čipom a elektronickým podpisom. Občiansky preukaz s čipom /eID karta/ je prostriedok na zaručenú autentifikáciu jeho držiteľa v elektronickom prostredí. O detailoch bezpečného riešenia eID karty informoval prítomných novinárov Radovan  Ďurana z dodávateľskej spoločnosti DXC Technology Slovensko.

V súčasnosti ju vydávame ako

  • občiansky preukaz /od decembra 2013 – viac ako 3 milióny držiteľov /, pričom 45 percent držiteľov má OP aktivovaný /BOK/ a takmer 130-tisíc má aj  elektronický podpis.
  • elektronický doklad o pobyte pre cudzincov /od apríla 2014 -  takmer 149-tisíc držiteľov/
  • alternatívny autentifikátor pre cudzincov a občanov SR bez pobytu na Slovensku /od marca 2017 – vyše 750 držiteľov/
  •  ako doklad pre malý pohraničný styk / od júna 2015 – 6278 držiteľov/.

Pani Košecová si preberá nový občiansky preukaz

Ako informoval riaditeľ odboru dokladov a evidencií Prezídia PZ Rudolf Hlavatý, elektronický občiansky preukaz v prostredí eHealth  postupne nahradí preukaz poistenca. Je to jeden z dôvodov, prečo MV SR plánuje vydávať občianske preukazy aj všetkým deťom. MV SR vydáva ročne cca 650-tisíc elektronických OP. Vzhľadom na ďalšie rozširovanie elektronickej komunikácie sa plná penetrácia v SR predpokladá v roku 2021.

OP s čipom je po aktivácii bezpečnostným osobným kódom /BOK/ autentifikačným, čiže prihlasovacím prostriedkom do elektronickej schránky, ktoré Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby  zriaďuje na Ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk.

  • Bez aktivovaného OP s čipom nie je možné dostať sa do schránky a teda je nemožná elektronická komunikácia. Slúži ako komunikačný prostriedok pri využívaní  stoviek elektronických služieb štátu, ktoré používatelia nájdu na www.slovensko.sk.
  • Výhodou e-služieb je okrem úspory času aj úspora správnych poplatkov – tie pri elektronickej komunikácii klesajú o 50 percent /najviac však do výšky 70 eur/.

Vľavo na snímke generálny riaditeľ DXC Technology Slovakia Zdenko Bohmer s kolegom Radovanom  Ďuranom, Jana Košecová a zástupcovia MV SR

Ministerstvo vnútra dosiaľ používateľom sprístupnilo 112 služieboblasti registrácie osôb a ich pobytu, matričné služby, služby národnej evidencie vozidiel, služby elektronického archívnictva,  služby registra adries, živnostenského podnikania a sprístupnili sme aj služby pre elektronické poskytovanie štatistík z činnosti polície a činnosti integrovaného záchranného systému.

 

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz