Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. máj 2024, streda
 

Pracovná ponuka snov alebo ako sa rýchlo môžete stať novodobým otrokom

Blíži sa leto a spolu s ním prichádza aj čas letných brigád. Študentom hľadajúcim prácu na poslednú chvíľu už nezostalo veľa možností a nechali sa zlákať nebezpečnou ponukou., 28. 05. 2018

titulkaOSL

V posledných rokoch sa čoraz častejšie skloňuje termín novodobé otroctvo. Vidina ľahko zarobených peňazí v jednoduchej práci bez znalosti jazyka môže záujemcu stáť jeho slobodu a môže sa stať obeťou obchodovania s ľuďmi. Odhaduje sa, že tento druh obchodu patrí medzi najvýhodnejšie vôbec, a popri zbraniach a drogách sa nachádza na čele rebríčka nelegálnych obchodov.

Ak sa už raz niekto stane obeťou špinavých praktík obchodníkov s ľuďmi, je veľmi ťažké vymaniť sa a prinavrátiť do predchádzajúceho života. Preto je veľmi dôležitá prevencia.

Ponúkanie práce

Hovoríte si, že vás sa to netýka? Že toto nemôže byť problém 21. storočia? Prednedávnom uložil britský súd mnohoročné tresty odňatia slobody siedmim ľuďom, pričom väčšina členov gangu pochádza z  rodiny zo Slovenska.

Slovenská republika je zdrojovou a tranzitnou krajinou pre obchodovanie s ľuďmi. Získavanie ľudí prebieha jednoducho. Napríklad agentúra ponúkne neuveriteľne výhodnú ponuku nenáročnej práce v zahraničí s vysokým zárobkom, ktorý je najčastejšie vyplácaný týždenne, istotu práce a ubytovanie so stravou zadarmo. Samozrejme, vôbec neprekáža, ak uchádzač neovláda jazyk. Mnohým ľudom, často v zúfalej finančnej situácii, takéto ponuky nie sú podozrivé a naletia otrokárom. Do roku 2017 bolo na Slovensku v rámci Programu podpory a ochrany obetiam obchodovania s ľuďmi poskytnutá pomoc 250 osobám, z toho 141 žien a 98 mužov a z tohto počtu ide o jedenásť detí. Najčastejšie formy vykorisťovania sú nútená práca a sexuálne vykorisťovanie. Väčšinou sú to mladé dievčatá, ktoré zneužívajú na prostitúciu či nútené sobáše. Muži bývajú zneužívaní na ťažké práce v továrňach, na stavbách či na žobranie. Takto zneužívaní ľudia pracujú celé dni bez spánku, jedla či základných hygienických potrieb.

Ponúkanie práce

Na túto tému upozornili nápaditou formou aj študentky marketingu z Nitry, ktoré na komunikáciu tohto vážneho problému využili guerilla kampaň. Táto forma marketingu v sebe spája drzosť, kreativitu a originalitu a práve týmto spôsobom poukázali na novodobé otroctvo.

Keďže odbor prevencie kriminality má problematiku obchodovania s ľuďmi ako jednu z nosných tém, študentky sa inšpirovali stránkou http://www.novodobiotroci.sk/ a úzko s nami spolupracovali pri tvorbe textu ku kampani.

VÝSTUP:

Študentky sa zahrali na agentúru, ktorá plagátom v centre Žiliny lákala študentov na letnú brigádu snov. Priebeh kampane kopíroval praktiky otrokárov: výhodná ponuka, ktorá je cielená na zraniteľnú skupinu. Väčšina mladých, hlavne stredoškolákov prichádzajúcich zo škôl, prejavilo záujem o ponúkanú prácu. Ponuka práce tiež zaujala staršiu generáciu, ktorá chcela zistiť viac informácií o práci pre svoje deti. Okoloidúci sa so záujmom pýtali na informácie ohľadom práce a bez zaváhania si prevzali pracovnú zmluvu od fiktívnej pracovníčky. V priebehu dvoch hodín sa rozdalo sedemdesiatštyri už vyplnených pracovných zmlúv. To, čo sa v nich dočítali, nezanechalo chladného ani jedného z nich. Záujemcovia zistili, že ich pracovná pozícia by bola novodobý otrok a pre zamestnávateľa s názvom „Obchod s ľuďmi s. r. o.“ by museli vykonávať fyzicky náročné práce, sexuálne služby, nútené žobranie či nútený sobáš. Zmluva obsahovala aj údaj, že mesačná mzda pre zamestnanca neexistuje či iné informácie ozrejmujúce hrozby novodobého otroctva. Recipienti ostali v šoku a na otázku na konci zmluvy, či ju podpíšu, všetci krútili hlavou. Organizátorky akcie veria, že svojou guerilla kampaňou dostatočne upozornili na novodobé otroctvo a že študenti budú pri výbere svojej brigády opatrnejší.

Ponúkanie práce

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz