Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Pracovníci migračného úradu sa zúčastnili na recepcii Islamskej nadácie na Slovensku pri príležitosti sviatku Iftár

10. 06. 2018

iftar-ramadan2

V sobotu 9. júna 2018  sa zástupkyne Migračného úradu MV SR na pozvanie Islamskej nadácie na Slovensku  zúčastnili recepcie pri príležitosti prerušenia pôstu počas prebiehajúceho mesiaca Ramadán.Na slávnostnej večeri pri prerušení pôstu (arab. iftár) sa stretlo približne 100 predstaviteľov rôznych náboženstiev, politického, spoločenského a akademického života v Slovenskej republike.

Išlo o názorovo rôzne spektrum ľudí, ktorí majú v bežnom živote často úplne odlišné názory na spoločenské dianie. Avšak účasťou na tomto podujatí prítomní prijali pozvanie Islamskej nadácie k vzájomnému lepšiemu spoznávaniu sa.

Hlavnou témou večera boli teda tolerancia, vyjadrenie vzájomnej spolupratričnosti a ochoty navzájom sa počúvať a lepšie si porozumieť.

Účastníci recepcie

Medzi prítomnými rezonovali úvodné príhovory štyroch predstaviteľov najviac zastúpených náboženstiev v SR, ktorých spoločnou myšlienkou bolo hľadanie cesty k vzájomnej spolupráci - výkonného sekretára Konferencie biskupov Slovenska Antona Ziolkovského, evanjelického kňaza a novovymenovaného profesora Františka Ábela, židovského rabína Misha Kapustina a bratislavského imáma Mohamada Safwana Hasnu.

Účastníci recepcie

Tieto prejavy nadviazali na veľmi zaujímavú interaktívnu diskusnú sériu, ktorá sa v súčasnosti realizuje na slovenských školách, zameranú na búranie mýtov o troch hlavných monoteistických náboženstvách v SR  "Stretnú sa kresťan, moslim a žid...". Tieto aktivity realizuje Fórum Náboženstiev Sveta Slovensko.

Ramadánsky iftár je príležitosťou, kedy sa ľudia môžu stretnúť, vyjadriť vzájomnú spolupatričnosť a dať najavo, že náboženské a etnické rozdiely nemajú byť zámienkou pre šírenie nenávisti, ale príležitosťou lepšie spoznať jeden druhého.

Spolupráca migračného úradu s Islamskou nadáciou má už svoju tradíciu a okrem pomoci s organizovaním rôznych kultúrno-spoločenských aktivít v azylových zariadeniach ide najmä o pomoc v oblasti integrácie osôb s medzinárodnou ochranou na Slovensku, pri riešení praktických otázok začlenenia utečencov do našej spoločnosti. Táto spolupráca je veľmi dôležitá pri získavaní dôvery cudzincov voči SR, pokiaľ ide o vysvetľovanie nového fungovania v kultúrne odlišnej spoločnosti, než na aké boli zvyknutí z domovskej krajiny. Migračný úrad si spoluprácu s Islamskou nadáciu veľmi váži, považuje ju za profesionálnu a v dnešných dňoch za veľmi dôležitú.

Účastníci recepcie

Spoločný ramadánsky Iftár je osvedčenou praxou zo zahraničia, ktorá si postupne hľadá svoje miesto i na Slovensku. Je ústretovým gestom zástupcov moslimskej komunity v SR, ktorí sa takto snažia priblížiť svoju kultúru sprostredkovaním priameho zážitku s danou kultúrou.

Pozvánka na recepciu v arabskom štýle

Podujatie finančne podporilo Ministerstvo spravodlivosti SR.

Viac informácií o podujatí: http://www.islamonline.sk/2018/06/duchovni-lidri-a-osobnosti-vecerali-cez-ramadan-so-slovenskymi-muslimami/

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz