Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. máj 2024, piatok
 

Pre pandémiu nového koronavírusu je Deň polície /29. september/ iný ako po iné roky

29. 09. 2020

logo Policajného zboru SR

Predposledný septembrový deň  sa na Slovensku už niekoľko rokov spája s Dňom polície, ktorý MV SR ustanovilo nariadením v roku 2014 práve na sviatok sv. Michala Archanjela – patróna všetkých policajtov a záchranárov. V minulosti sa pri tejto príležitosti konali aj samostatné akcie pre verejnosť – Dni polície, počas ktorých príslušníci PZ predstavovali prácu svojich zložiek a ich technické vybavenie.

 

Tento rok sa verejná akcia Deň polície aj vzhľadom na epidemiologickú situáciu nekoná.

Od vypuknutia pandémie boli príslušníci PZ nasadení do terénu v oveľa vyššom počte. Policajný zbor kontinuálne informuje verejnosť o všetkých témach súvisiacich s koronavírusom prostredníctvom svojich stránok na Facebooku a Instagrame. Na oboch sociálnych sieťach bol zaznamenaný rekordný nárast návštevnosti, čitateľnosti obsahu a počtu fanúšikov. PZ patrí v rámci Európy medzi najsledovanejšie polície, pričom v prepočte na počet obyvateľov je najsledovanejší. V rámci všetkých štátnych inštitúcií sa Polícia SR stala lídrom v kvalite, kvantite a celkovom zásahu na sociálnych sieťach ohľadom informovania verejnosti o pandémii v Slovenskej republike, za čo získala i nomináciu v Social Awards Slovakia.

V polícii aktuálne  pracuje 3415 žien a 15 739 mužov

Ministerstvo vnútra SR intenzívne pracuje na reforme Policajného zboru SR, od ktorej očakávame najmä posilnenie dôvery občanov v Policajný zbor. Reformou sledujeme najmä zefektívnenie vyšetrovania závažnej ekonomickej trestnej činnosti, boj proti korupcii a zneužívaniu právomoci verejného činiteľa. Minister vnútra SR Roman Mikulec preto pravidelne absolvuje stretnutia s policajtmi po celom Slovensku. Informácie z výjazdov z regiónov zužitkuje rezort vnútra pri tvorbe koncepcie, ktorá bude základom pre reformu Policajného zboru.  „Jednotlivými krokmi v rámci reformy máme v pláne zefektívniť systém policajnej práce tak, aby sa odbúrala zbytočná byrokratická záťaž a policajt sa mohol venovať činnostiam, ktoré budú pre jeho prácu podstatné," skonštatoval minister vnútra R. Mikulec.

Najviac policajtov je zaradených na Prezídiu PZ – 3807 osôb, pričom takmer tretinu tvoria ženy /1090 policajtiek/. Spomedzi krajských policajných riaditeľstiev máme najviac policajtov na KR PZ Košice /2455/ a v Bratislave /2438/, najmenej  v Trnave /1440/ a v Trenčíne /1347/. V priemere 18 percent osadenstva KR PZ tvoria príslušníčky PZ.

Polícii sa koncom mája podarilo spustiť novú bezplatnú mobilnú aplikáciu Pomáham chrániť  pre obete domáceho násilia na privolanie polície v prípadoch domáceho násilia, ktorá je zatiaľ v prvej fáze dostupná na území Trenčianskeho samosprávneho kraja. Aplikácia nie je náhradou núdzovej linky 158, ale slúži na situácie, kedy obeť domáceho násilia nemôže privolať pomoc polície prostredníctvom tiesňovej linky 158.

Za uplynulé obdobie zaznamenala veľké úspechy aj NAKA.  Do väzby vyšetrovatelia dostali vysokopostavené osoby od sudcov, cez bývalých vysokopostavených štátnych úradníkov až po ľudí, ktoré mali vplyv na vývoj diania v krajine. Policajti NAKA vyčistili napr. drogovú scénu v Seredi, ktorá bola roky najznámejším drogovým centrom v rámci západného Slovenska.

 

Dôležité odkazy

Všetko o COVID 19

Verejné obstarávanie na MV SR

 

Podcast

Dôležité oznamy

Elektronický občiansky preukaz